Rusza sezon najbardziej magicznych zjawisk astronomicznych. Co i kiedy będzie można podziwiać?

Wprawdzie świetlistych łun na niebie, określanych potocznie jako spadające gwiazdy możemy wypatrywać codziennie, jednak szansa na zaobserwowanie takiego zjawiska jest nikła. Pojawiają się zazwyczaj losowo i pojedynczo - w przeciwieństwie do zbliżających się Czerwcowych Bootydów.

Najbliższe dni będą prawdziwą niespodzianką dla wielbicieli  astronomicznych zjawisk. Truskawkowy Księżyc, aktywne roje meteorów, nazywane spadającymi gwiazdami - kiedy wpatrywać się w niebo, aby je dostrzec? 

Kosmiczne widowiska już od wczorajszej nocy

Czerwcowe Bootydy potocznie określa się jako deszcz spadających gwiazd. Tak naprawdę to rój meteorów aktywny od 22 czerwca do 2 lipca, którego maksimum aktywności przypada na noc z 27 na 28 czerwca. Odłamki kosmicznych skał, wpadających w atmosferę ziemską może dostrzec każdy, bez względu na posiadanie specjalistycznego sprzętu. Niestety wszelkie źródła światła mogą skutecznie utrudniać obserwację zjawiska i powodować, że w przestrzeni miejskiej dostrzeżemy tylko najjaśniejsze łuny. Dlatego warto zadbać o odpowiednie miejsce, oddalone od ulicznych lamp i samochodów. Najlepszą opcją jest wyjazd za miasto i znalezienie przestronnej, leśnej polany. Oprócz tego, kluczowe będą również warunki pogodowe. Niestety, gęste chmury na niebie mogą skutecznie uniemożliwić obserwację spadających gwiazd.

Noc spadających gwiazd 2021. Jak i kiedy obserwować Perseidy? [PORADNIK], Okolice Zawoi, 2016Noc spadających gwiazd 2021. Jak i kiedy obserwować Perseidy? [PORADNIK], Okolice Zawoi, 2016 Fot. Jakub Dąbrowski / Agencja Wyborcza.pl

Truskawkowy Księżyc jaśniejszy niż zwykle

Okazja do obserwacji tej niezwykłej pełni Księżyca pojawiła się już 14 czerwca, jednak kolejna nadarzy się stosunkowo prędko, bo 13 lipca. Enigmatyczna nazwa w pierwszej chwili przywodzi na myśl bezpośrednie skojarzenie z kolorem różu lub czerwieni, choć tak naprawdę Pełnia Truskawkowego Księżyca wiąże się z Indianami Ameryki Północnej, którzy dokładnie w tym okresie urządzali zbiory truskawek. W naszym języku potocznym nazwa już się przyjęła, jednak warto wspomnieć, że w innych kulturach może brzmieć nieco inaczej: Różany Księżyc, Miodowy Księżyc. To tylko niektóre z propozycji.

Truskawkowy księżyc wschodzi za starożytną świątynią Posejdona na przylądku Sunion, około 70 kilometrów na południe od Aten w Grecji.Truskawkowy księżyc wschodzi za starożytną świątynią Posejdona na przylądku Sunion, około 70 kilometrów na południe od Aten w Grecji. Fot. Thanassis Stavrakis / AP

Co ciekawe, tego roku zjawiska nałożyły się na siebie, w rezultacie tworząc połączenie Pełni Truskawkowego Księżyca z superksiężycem. Drugie pojęcie odnosi się do sytuacji, w której Księżyc osiąga najmniejszą odległość od Ziemi. Według informacji NASA, świeci wtedy średnio do 30% jaśniej niż w apogeum i jest nawet do 14% większy. 

Więcej o: