Jakie odszkodowanie można otrzymać za opóźnienie lotu? To zależy. Minuta może zaważyć nawet o 260 funtach

Pasażerowie linii lotniczych mają prawo do uzyskania odszkodowania za opóźniony lot. Okazuje się jednak, że ustalanie jego wysokości rządzi się swoimi prawami. Leon, czytelnik "The Independent" wskazał, że minuta opóźnienia zaważyła na tym, że przyznano mu odszkodowanie niższe aż o 260 funtów.

Pasażerowie, których lot został opóźniony, mogą otrzymać odszkodowanie. Jak podaje airhelp.com, okazuje się, że przyznawane jest ono niezależnie od ceny biletu lotniczego. Na opóźnieniu, które trwało ponad trzy godziny, można zyskać aż 600 funtów, czyli blisko 3,3 tys. zł.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Czytelnik "The Independent" skarży się na zbyt niską kwotę

Leon, czytelnik "The Independent" opowiedział gazecie swoją historię dotyczącą opóźnionego lotu.

Tydzień temu wróciłem z Cancun do Manchesteru. Mieliśmy przybyć o 5.55, ale w rzeczywistości wylądowaliśmy o 9.46. Kiedy dotarliśmy do bramki i otworzyliśmy drzwi samolotu, była godzina 10.08, ale były problemy z ustawieniem mostu samolotowego

- relacjonował.

Oznacza to, że opóźnienie wynosiło cztery godziny i 13 minut. Mężczyzna postanowił więc złożyć wniosek o odszkodowanie za opóźniony lot.

Wypełniłem formularz, ale linia lotnicza zaoferowała nam odszkodowanie w wysokości 260 funtów na osobę, czyli za opóźnienia poniżej czterech godzin

- mówił mężczyzna

Odszkodowanie za opóźnienie lotu. Na jakich zasadach jest przyznawane?

Odszkodowania za opóźnienie lotów przedstawiają się następująco:

  • Do 2 godzin i 59 minut: zero,
  • 3 godziny do 3 godzin 59 minut: 260 funtów,
  • 4 godziny i więcej: 520 funtów.

Więcej informacji ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Leon w rozmowie z "The Independent" stwierdził, że "odszkodowanie, które wypłacają linie lotnicze, jest oparte na czasie lądowania, a nie, jak czytał, uzależnione od czasu otwarcia drzwi samolotu".

Czy mam rację? To jak w końcu to robimy?

- zapytał, dodając, że wraz z innymi osobami, które nie zgadzają się z decyzją linii lotniczych, założył grupę na Facebooku. Zdradził, że planują zaangażowanie w sprawę prawnika.

Dla linii lotniczych przegranie sprawy wiązałoby się z wypłatą kilkudziesięciu tysięcy funtów.

Jak wskazuje "The Independent", zgodnie z prawem brytyjskim odszkodowanie za opóźnienie jest przyznawane, jeśli pasażerowie przybędą na miejsce docelowe z trzygodzinnym spóźnieniem, a odpowiedzialność za to spoczywa na linii lotniczej.  

Więcej o: