Czy za loty odwołane przez strajk należy się odszkodowanie? To zależy, kto strajkuje

Opóźnione i odwołane loty to coś, czego obawia się chyba każdy pasażer. Choć takie sytuacje kosztują sporo nerwów, w wielu przypadkach można liczyć na, czasem nawet całkiem wysokie, odszkodowanie. Co jednak, jeśli nasz lot zostanie odwołany z powodu strajku? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od tego, kto strajkuje.

Więcej informacji przydatnych przed podróżą znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wakacje to czas, kiedy siatki połączeń poszczególnych przewoźników pękają w szwach, a ludzie spragnieni urlopu i wypoczynku znacznie częściej podróżują samolotami niż w pozostałe części roku. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy lot opóźni się lub zostanie całkowicie odwołany, co jest prawdopodobnie jednym z największych koszmarów każdego pasażera. W pierwszej chwili oczywiście pomstujemy na to, co nas spotkało i staramy się w jakiś sposób rozwiązać sytuację. Kiedy już jednak emocje opadną, warto zorientować się, czy należy nam się odszkodowanie. 

Zobacz wideo Kiedy przysługuje nam zwrot kosztów, a kiedy odszkodowanie od przewoźnika? Ekspertka wyjaśnia

Jego wysokość jest zależna od tego, o ile godzin opóźniony jest lot (odszkodowania wypłacane są w sytuacji, gdy opóźnienie jest większe niż trzy godziny) i na jakim dystansie podróż miała się odbyć. Maksymalnie linia lotnicza może wypłacić nam za odwołany lub opóźniony lot 600 euro, a zatem wcale nie tak mało. Ważne jest również to, gdzie zaczyna się i gdzie kończy przelot (w Unii Europejskiej czy poza nią) i czy przewoźnik jest zarejestrowany w UE. Nie zawsze bowiem będzie miało zastosowanie unijne rozporządzenie WE 261:

  • jeżeli przelot zaczyna się poza UE i kończy w UE, a przewoźnik nie jest zarejestrowany w Unii nie dostaniemy odszkodowania;
  • jeżeli przelot zaczyna się poza UE i kończy poza UE, również nie dostaniemy odszkodowania, niezależnie od tego, czy przewoźnik jest z Unii czy nie.

Są także sytuacje, które nazywają się "wyjątkowymi okolicznościami". Wówczas przewoźnik może odmówić wypłaty odszkodowania. Do takich okoliczności, na które linia nie ma wpływu, zalicza się m.in. złe warunki pogodowe, interwencje medyczne, awarie systemu naprowadzania lotniska, akty sabotażu, destabilizację polityczną czy ataki terrorystyczne, czyli wszystko to, co jest niezależne od przewoźnika.

Odszkodowanie za odwołany lot w przypadku strajku? To zależy, kto strajkuje

Warto dodać, że do "wyjątkowych okoliczności" zaliczane są również strajki. Nie we wszystkich przypadkach są one jednak podstawą do tego, by nie wypłacić pasażerom odszkodowania. 

Jeżeli lot zostanie odwołany z powodu strajku pracowników linii lotniczej, pasażer ma prawo do odszkodowania. Strajk pracowników (a więc m.in. pilotów, członków załogi pokładowej, mechaników oraz innych osób zatrudnionych bezpośrednio przez daną linię lotniczą) jest bowiem sytuacją, na którą przewoźnik ma wpływ. To linia lotnicza zatrudnia personel i ponosi odpowiedzialność za jego działania. Należy jednak dodać, że odszkodowanie przysługuje, jeśli przewoźnik poinformował o odwołaniu później niż 14 dni przed planowanym odlotem i nie zaproponował innego połączenia, które pozwoliłoby dotrzeć na miejsce w podobnym czasie.

Od kilku miesięcy dużo mówi się o napiętej sytuacji między kontrolerami ruchu lotniczego a Polską Agencją Żeglugi Powietrznej. Choć początkowo mówiono, że udało się osiągnąć porozumienie, niedawno Anna Garwolińska, pełnomocniczka Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego, oświadczyła, jakoby PAŻP wycofała się z ustaleń. Agencja zdementowała jednak te doniesienia, a wiceszef Związków Zawodowych Kontrolerów Lotów Andrzej Fenrych zapewniał, że "nic strasznego się nie wydarzy" i że związki "zrobią wszystko, by uniknąć powtórki z kryzysu z początku maja".

Choć przedstawiciele kontrolerów uspokajają, że nie dojdzie do żadnych drastycznych sytuacji, warto wiedzieć, czy w razie ewentualnych strajków, przysługuje odszkodowanie. Otóż, jeśli lot został odwołany z powodu strajku innych pracowników branży lotniczej, nie możemy liczyć na wypłatę. Linia lotnicza nie ma bowiem na to wpływu. Dotyczy to m.in. strajków:

  • kontrolerów ruchu lotniczego,
  • pracowników ochrony lotniska,
  • pracowników obsługi bagażowej,
  • spowodowanych niepokojami politycznymi.
Więcej o: