Drżycie o wakacyjne loty? Kontrolerzy uspokajają

Spór kontrolerów lotów z PAŻP spowodował, że wielu Polaków zaczęło martwić się o wakacyjne plany. Atmosferę niepewności podsyciła przedstawicielka kontrolerów Anna Garwolińska, która w niedzielę napisała w wiadomości do dziennikarzy, że "niestety PAŻP wycofuje się z porozumień. Wakacji nie będzie". Innego zdania jest wiceszef Związków Zawodowych Kontrolerów Lotów Andrzej Fenrych.

Więcej ważnych wiadomości z Polski znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Wiceszef ZZ kontrolerów był gościem audycji Radia ZET. Jak przekonywał, spór z PAŻP nie zakłóci najprawdopodobniej wakacyjnych lotów. - 99 proc., być może nawet 99,9 proc., że nic strasznego się nie wydarzy - stwierdził. Zdaniem Fenrycha, jedyną przeszkodą byłby nieoczekiwany ruch ze strony ministra Adamczyka. - Regulaminy, które strona społeczna konsultuje z pracodawcą, muszą być podpisane przez pana ministra. Mógłby wywrócić stolik - powiedział wiceszef ZZ. 

Jego stanowisko jest o tyle istotne, że pełnomocniczka ZZ Anna Garwolińska oznajmiła w niedzielę, że PAŻP wycofuje się z porozumień, a "wakacji nie będzie". Na jej słowa błyskawicznie zareagowało PAŻP. "Przytoczona wypowiedź jest nieprawdziwa. PAŻP nie wycofuje się z porozumień, nie miała i wciąż nie ma takiego zamiaru. Dotąd sądziliśmy, że także ZZKRL jest zainteresowany wdrażaniem ustaleń negocjacyjnych, a nie podgrzewaniem nastrojów opinii publicznej. (...) Stwierdzenie: "wakacji nie będzie" trudno zinterpretować inaczej niż jako próbę zaognienia sytuacji uprzednio ustabilizowanej w toku długotrwałych, żmudnych negocjacji między Kierownictwem PAŻP a ZZKRL " – czytamy w oświadczeniu.

Spór kontrolerów lotów z PAŻP

Pod koniec maja Polska Agencja Żeglugi Powietrznej i Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego zawarły wstępne porozumienie dotyczące zmian w regulaminach pracy i wynagrodzeń.

PAŻP i ZZKRL poinformowały we wspólnym komunikacie, że "obie strony w ramach rokowań sporu zbiorowego wstępnie porozumiały się w zakresie zmian do regulaminu pracy i do regulaminu wynagrodzeń postulowanych przez stronę społeczną. Oba projekty zostaną przedstawione do konsultacji ze stroną społeczną oraz z Ministerstwem Infrastruktury". 

Rusłana Krzemińska z PAŻP dodała, że konsultacje z trzynastoma związkami w Agencji mają potrwać 30 dni.

Źródło: Radio ZET

Więcej o: