Dodatkowe opłaty za bagaż dla pasażerów linii lotniczych? Nie w tym kraju

Brazylia to pierwszy kraj na świecie, który chce wprowadzić zakaz pobierania dodatkowych opłat za bagaż dla pasażerów lotniczych. Posłowie przygotowali już w tym celu projekt przepisów, który jednak został zawetowany przez prezydenta Brazylii - Jaira Bolsonaro.

15 czerwca 2022 r. prezydent Brazylii Jair Bolsonaro zawetował inicjatywę przywrócenia bezpłatnego limitu bagażu na lotach krajowych i międzynarodowych przez Brazylię. Prezydent Brazylii przekonywał, że może to generować "nieefektywność w sektorze z droższymi biletami" i naruszać umowy międzynarodowe.

Zobacz wideo Kunz: Chęć podróżowania jest tak duża, że naprawdę duże lotniska korkują się

Brazylia. Rząd chce wprowadzić zakaz opłat za bagaż dla pasażerów linii lotniczych

Władze Brazylii chcą zniesienia dodatkowych opłat za bagaż w liniach lotniczych, by każdy pasażer na trasie krajowej i międzynarodowej mógł zabrać ze sobą dużą walizkę w cenie biletu. I choć przepisy te zostały przegłosowane, to zawetował je prezydent Brazylii Jair Bolsonaro. Nie oznacza to jednak, że pomysł posłów odejdzie w zapomnienie. Sprawą zajmie się ponownie brazylijski Kongres Narodowy.

Politycy wypominają liniom lotniczym kłamstwo. Jak twierdzą, w 2017 roku wprowadzono możliwość dodatkowych opłat za bagaż, co miało zmniejszyć ceny biletów. Ceny jednak wzrosły - w 2021 roku aż o 20 proc.

Zakaz pobierania opłat za bagaż. To "krok wstecz"

Jak podaje portal simpleflying.com, José Ricardo Botelho, dyrektor wykonawczy Stowarzyszenia Przewoźników Lotniczych Ameryki Łacińskiej i Karaibów opublikował oświadczenie w sprawie możliwości przywrócenia bezpłatnego bagażu w Brazylii.

Odzyskaliśmy około 90 proc. naszego poziomu ruchu sprzed pandemii, potwierdzając kluczową rolę, jaką transport lotniczy odgrywa w tym kraju. Transport lotniczy to realna potrzeba, ale wciąż wrażliwa na zmianę cen

- czytamy w oświadczeniu.

Zatwierdzenie tego pomysłu będzie miało głęboko szkodliwy wpływ na całą ludność kraju, na gospodarkę, która próbuje się odbudować, na tworzenie miejsc pracy i możliwości oraz na codzienne życie ludzi, którzy są uzależnieni od tego środka transportu

- brzmi fragment oświadczenia.

Fakt, że nie widzimy kosztów obsługi bagażu na wszystkich etapach lotu, nie oznacza, że ??jest on bezpłatny

- czytamy.

Zdaniem Brazylijskiego Stowarzyszenia Linii Lotniczych zakaz pobierania dodatkowych opłat za bagaż  byłby "krokiem wstecz, niezgodnym z najlepszymi międzynarodowymi praktykami ograniczania kosztów".

Więcej o: