Wakacje 2022. Polacy mają bardzo ograniczony budżet. Planują wakacje za mniej niż 2 tys. złotych na osobę

Wakacje w 2022 r. zbliżają się wielkimi krokami. Szalejąca drożyzna wpłynęła na tegoroczne plany wakacyjne Polaków bardziej niż zwykle. Wielu z nas planuje wydać na urlop mniej niż dwa tysiące złotych na osobę.

Branża turystyczna wyczekuje tegorocznego sezonu turystycznego z niepokojem. Wzrost cen może sprawić, że wielu Polaków zrezygnuje z wypoczynku bądź zdecyduje się na tańszą wersję. Oznacza to, że w wakacje 2022 nie zostawimy tylu pieniędzy w turystycznych miejscowościach, co w latach poprzednich.

Zobacz wideo To będą drogie wakacje pod kątem usług?

Wakacje 2022. Tylko 65 proc. Polaków planuje wyjazd na urlop

Wakacje w kraju podrożały o 30 proc. Wzrosły również ceny wyjazdów zagranicznych.

Ceny szaleją wszędzie. Branża turystyczna nie jest zawieszona w próżni, dlatego, ze względu na szalejące ceny paliwa, także lotniczego, musiała podnieść koszty wypoczynku

- wyjaśnia portalowi Interia.pl Katarzyna Turosieńska z Polskiej Izby Turystycznej. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej dla tegoż serwisu wynika, że wielu Polaków ma w tym roku okrojony budżet, który może wydać na wakacje. Do dwóch tys. zł na osobę podczas wakacji zamierza wydać 53 proc. ankietowanych. Co piąty Polak chce przeznaczyć na wakacje między dwa a trzy tysiące złotych. Z kolei 17 proc. Polaków deklaruje, że wyda więcej niż 3 tys. złotych na osobę.

Sondaż. Co piąty Polak zrezygnuje z wakacji 2022

Z sondażu przeprowadzonego na początku czerwca przez United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" wynika z kolei, że z tegorocznych wakacji zrezygnuje co piąty Polak. A 57,5 proc. respondentów zadeklarowało, że nie zamierza rezygnować z wakacji przez rosnące ceny.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

21,9 proc. ankietowanych wskazało, że przez wzrost cen nie zdecyduje się na wakacyjny wyjazd. 7,5 proc. zadeklarowało, że wybierze się na wakacje, ale skróci czas pobytu. 6,1 proc. ankietowanych przez inflację wskazało, że wybierze wakacje w kraju zamiast za granicą. 3,5 proc. zdecydowało odwrotnie - zadeklarowało, że spędzi urlop za granicą, a nie w kraju. Z kolei 3,3 proc. ankietowanych nie wie, czy przez wzrost cen zmieni swoje wakacyjne plany.

Więcej o: