Ostrzeżenia przed burzami dla prawie całej Polski. W poniedziałek czeka nas nagła zmiana pogody

Po upalnej niedzieli czeka nas stopniowa zmiana pogody. Chociaż wysokie temperatury utrzymają się jeszcze na Mazowszu oraz w południowych i wschodnich regionach Polski, to większość kraju znajdzie się pod wpływem niżu, który przyniesie chłodniejsze powietrze oraz burze.

Więcej wiadomości z Polski i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Front atmosferyczny przetnie Polskę od Dolnego Śląska po Podlasie, a wraz z nim w pojawią się intensywne opady deszczu oraz burze. Synoptycy IMGW wskazują, że chłodne powietrze polarno-morskie napływa nad Polskę od północy i wypycha na południowy wschód upalne powietrze zwrotnikowe.

IMGW wydał ostrzeżenia przed burzami z gradem i silnym wiatrem Jak powstaje burza i co przyciąga pioruny? Wszystko, co musisz wiedzieć

Prognoza pogody na poniedziałek. IMGW wydał ostrzeżenia przed burzami

Poniedziałek w większości kraju przyniesie zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnym deszczem i niebezpiecznymi burzami. Na oficjalnej stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej czytamy:

Miejscami grad o średnicy do nawet 5 cm. Najintensywniejsze zjawiska będą w pasie od Podlasia przez Mazowsze po Dolny Śląsk. Temperatura maksymalna od 15°C miejscami nad morzem do 34°C na południu. Burzom towarzyszyć będą porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie 100 km/h
Zobacz wideo Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy?

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem obowiązują w województwie lubuskim, kujawsko-pomorskim, podlaskim, a także w północnych powiatach województwa wielkopolskiego i mazowieckiego oraz południowych warmińsko-mazurskiego. Część mieszkańców Polski otrzymało także smsowe alerty RCB.

Alert RCB - 20 czerwca 2022 r.Alert RCB - 20 czerwca 2022 r. Źródło własne

IMGW wydał również ostrzeżenia drugiego stopnia dla południowych powiatów województwa wielkopolskiego oraz mazowieckiego, a także dla całego województwa dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, lubelskiego i podkarpackiego.

Upały na południu Polski nie odpuszczą. Obowiązują alerty drugiego stopnia

W południowej części Polski wydano dodatkowo alerty drugiego stopnia przed upałami. Obowiązują one w województwie lubelskim, podkarpackim (z wyjątkiem południowych powiatów), małopolskim, świętokrzyskim, mazowieckim (z wyjątkiem północnych powiatów), łódzkim, śląskim, opolskim, dolnośląskim (z wyjątkiem wschodnich powiatów), a także w południowych powiatach województwa wielkopolskiego.

Więcej o: