Turystyka górska z roku na rok gromadzi coraz większą liczbę zwolenników. Ma to bezpośredni związek z bogactwem i różnorodnością polskich gór oraz z łatwą dostępnością - w końcu nie trzeba profesjonalnego sprzętu, aby wybrać się na kilkudniową wycieczkę. Wystarczy odpowiednie obuwie, strój sportowy i można ruszać. Tylko gdzie? Oto 3 propozycje, które warto uwzględnić w planowaniu letniego wypoczynku.
To niewielkie pasmo górskie znajduje się w Sudetach Środkowych i zachwyca malowniczymi widokami każdego, kto zdecyduje się je odwiedzić. Najwyższym szczytem jest Wielka Sowa o wysokości 1015 m n.p.m. - stuletnia kamienna wieża na jej szczycie umożliwia podziwianie zniewalającej panoramy Sudetów. Oprócz tego, na turystów czekają również inne atrakcje; warto wspomnieć o zamku w Zagórzu Śląskim czy Twierdzy Srebrnogórskiej. Jedna z najciekawszych tras jest oznaczona jako żółta - z Walimia na Wielką Sowę. Jej przejście zajmuje około godziny w jedną stronę i zapewnia niezapomniane widoki po drodze.
Jesienne mgły w Górach Sowich, nad Jeziorem Bystrzyckim i w okolicy wsi Niedźwiedzica Fot. Krzysztof Żarkowski
Uznawana za jeden z najsłynniejszych punktów do podziwiania wschodów słońca w Polsce - Babia Góra zdobyła już uznanie wśród większości miłośników turystyki górskiej. Szlaków, które prowadzą na szczyt jest wiele, w zależności od stopnia trudności. Jedną z najczęściej wybieranych dróg jest Wejście z Przełęczy Krowiarki. Odpowiednie oznaczenie ścieżek, malownicze widoki oraz liczne punkty, w których można odpocząć lub zjeść ciepły posiłek - wszystko to sprawia, że wielu turystów decyduje się na podążanie tą ścieżką. Warto więc zaplanować wejście w dzień powszedni zamiast w weekend, szczególnie w sezonie letnim.
Górskim szlakiem - Babia Góra. Fot. pl.fotolia.com Górskim szlakiem - Babia Góra. Fot. pl.fotolia.com
Jej nazwa nawiązuje do długo zalegającego na szczycie śniegu, znacząco przewyższa pozostałą część Karkonoszy, jest bezleśna - a to tylko niektóre z cech charakterystycznych popularnej wśród turystów Śnieżki. Na jej szczycie znajduje się Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce, jednak zanim tam dotrzemy, należy wybrać odpowiedni szlak. W Karkonoszach jest ich mnóstwo, co - paradoksalnie - może stanowić problem i w pewien sposób dezorientować. Jako jedną z najbardziej malowniczych uznaje się trasę: Świątynia Wang – Polana – Pielgrzymy – Słonecznik – Dom Śląski – Śnieżka. Dystans wynosi nieco ponad 10 km, dlatego szacuje się, że na jej przejście należy przeznaczyć mniej więcej 4 godziny. Ewentualne zmęczenie rekompensują niesamowite widoki i dodatkowe atrakcje, które czekają po drodze na turystów.
Karpacz, Karkonosze, szlak na Śnieżkę Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl