Włochy: obostrzenia zostały niemal całkowicie zniesione. Zaszczepili się prawie wszyscy obywatele

Długo wyczekiwana decyzja z pewnością ucieszy tych, którzy jako wakacyjny kierunek podróży rozważają Włochy. Dotychczas obowiązujące w tym kraju obostrzenia zostały już praktycznie zniesione: w środę 15 czerwca wygasł bowiem antypandemiczny dekret. W kraju tym ponad 90 proc. obywateli zaszczepiło się przeciw Covid-19.

Obostrzenia we Włoszech wprawdzie nie zniknęły całkowicie, jednak zostały złagodzone na tyle, że turyści planujący urlop w tym regionie Europy będą mogli swobodnie cieszyć się planowanymi wakacjami. Co się zmieniło?

Zobacz wideo Miasto kochanków, jezioro marzeń i... ekstremalna niespodzianka. Skuś się na włoskie wakacje

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl.

Włochy: obostrzenia obowiązujące w tym kraju zostały już prawie całkowicie zniesione

Zgodnie z wygasającym właśnie rządowego dekretem we Włoszech obowiązkowe było noszenie maseczek typu Ffp2 we wszystkich publicznych środkach transportu: autobusach, pociągach, samolotach, statkach oraz metrze. W środę 15 czerwca zniesiono również obowiązek szczepień przeciwko Covid-19 dla osób powyżej 50 roku życia. Do końca września bieżącego roku ma natomiast zostać utrzymany nakaz ich noszenia w szpitalach i domach opieki.

Dotychczasowe przepisy były skrupulatnie egzekwowane, a kara za ich naruszenie wynosiła 100 euro. Mimo że dekret został zniesiony, nadal napływają wezwania do zapłaty tej sumy. Jest to spowodowane  trwającą od miesięcy we Włoszech kontrolą rejestrów zaszczepionych. W następnych tygodniach i miesiącach jedynie od pracowników służby zdrowia będzie wymagało się dokonywania szczepień.

Jak wyglądają aktualne zasady powrotu do Polski z zagranicy?

Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie gov.pl, z dniem 28 marca bieżącego roku przestał obowiązywać wymóg poddawania się kwarantannie po przekroczeniu polskiej granicy. Nie trzeba również wykonywać testów na COVID-19 ani wypełniać Karty Lokalizacji Podróżnego. Dotyczy to zarówno osób zaszczepionych, jak i tych, którzy nie poddali się szczepieniom.

Więcej o: