Jeśli nie lubisz tłumów w wakacje, nie jedź nad morze. W tym roku to tam wybierają się Polacy

Blisko dwie trzecie (65 proc.) Polaków planuje letni wyjazd turystyczno-wypoczynkowy, a 71 proc. z nich spędzi je w kraju - podaje Polska Organizacja Turystyczna. Z ostatnich badań szeroko komentowanych w mediach, wynikało, że 59 proc. naszych rodaków nie stać na urlop. Jeszcze z innej ankiety wyłaniał się pesymistyczny obraz, że co piąty Polak zrezygnuje z wakacyjnego wypoczynku.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

O 18 proc. w porównaniu do ubiegłego roku wzrosło zainteresowanie wśród naszych rodaków planowaniem wakacji. 65 proc. ankietowanych potwierdziło, że wyjedzie na urlop, a trzy czwarte (71 proc.) respondentów zamierza spędzić je w kraju. 19 proc. wyjedzie za granicę, a co dziesiąta osoba nie ma jeszcze planów.

 – Prognozy na zbliżający się sezon wakacyjny i aktywność polskich turystów wybierających się zarówno na wypoczynek w kraju, jak i za granicą zapowiadają się optymistycznie. Bazując tylko na danych z najpopularniejszych portali rezerwacyjnych, aktualny stan rezerwacji na wakacje oscyluje wokół wzrostów o 20, a nawet 30 procent w stosunku do lat poprzednich. Zainteresowanie Polaków wypoczynkiem, turystyką, rekreacją przebudziło się na dobre po pandemii i jest na dosyć wysokim poziomie – powiedział Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Morze przyciąga najwięcej Polaków

Z badania POT wynika, że najwięcej osób - planujących urlop w kraju - ma zamiar odpoczywać nad morzem (41 proc.). Mniej popularne są wakacjegórach (27 proc.) oraz nad jeziorem (16 proc.). Co dwudziesta osoba planuje wyjazd do innego miasta.

– Dwóch na trzech badanych (66 proc.) chce przeznaczyć na wakacje więcej pieniędzy niż w ubiegłym roku, a jedna czwarta zamierza wydać podobną lub taką samą sumę. Wydanie ponad 3 tys. zł zakłada 17 proc. ankietowanych, co piąty chciałby przeznaczyć na wakacje 2-3 tys. zł, a 53 proc. osób nie chce przekroczyć 2 tys. zł – informuje Krzysztof Marczewski z Polskiej Organizacji Turystycznej.

Karol Wiak z Nocowanie.pl w rozmowie z WP.pl, podaje, że na podstawie już opłaconych zaliczek - średni koszt wakacyjnego wyjazdu wyniesie 2104 zł, a średnia cena za dobę dla jednej osoby wynosi 111 zł.

Polaków nie stać na wakacje?

Informowaliśmy niedawno o wynikach sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Wynikało z niego, że co piąty Polak zrezygnuje z wakacji z powodu inflacji. 21,9 proc. ankietowanych odpowiedziało, że przez wzrost cen niestety nie zdecyduje się na wakacyjny wyjazd. 7,5 proc. zadeklarowało, że wybierze się na wakacje, ale skróci czas pobytu. 6,1 proc. ankietowanych przez inflację wybierze wakacje w kraju zamiast za granicą. 3,5 proc. zdecydowało odwrotnie - zadeklarowało, że spędzi urlop za granicą, a nie w kraju. Z kolei 3,3 proc. ankietowanych nie wie, czy przez wzrost cen zmieni swoje wakacyjne plany. Co ciekawe, aż 57,5 proc. respondentów zadeklarowało, że nie zamierza rezygnować z wakacji przez rosnące ceny.

Inflacja bliska 14 proc. Szalejąca drożyzna wpływa na wakacyjne wybory Polaków

W maju inflacja sięgnęła 13,9 proc. Wraz ze wzrostem cen wielu Polaków zmuszonych jest do podejmowania trudnych wyborów. Z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster wynika, że 59 proc. respondentów twierdzi, że nie stać ich na urlopowy wyjazd. 41 proc. Polaków odpowiedziało, że z wakacji rezygnować nie będzie. Badanie zostało wykonane w dniach 24-25 maja na grupie 1062 dorosłych Polaków.

O możliwości zaoszczędzenia na wakacjach przypomina prezes Polskiej Organizacji Turystycznej. –  Liczymy na to, że Polacy chętnie skorzystają w te wakacje z Polskiego Bonu Turystycznego, który jest tak wsparciem domowego budżetu rodzin, jak i realną pomocą dla przedsiębiorców – przyznał Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Ważność bonu turystycznego przedłużono do końca września.

Źródło: Polska Organizacja Turystyczna / WP.pl 

Więcej o: