Włochy. Urządzili sobie przejażdżkę po wyjątkowym zabytku. Szkody oszacowano na 25 tys. euro

Dwoje Amerykanów urządziło sobie kilkukrotną przejażdżkę hulajnogami elektrycznymi po XVIII-wiecznych Schodach Hiszpańskich. Kobieta w pewnym momencie zepchnęła z nich dwuślad. Brak wyobraźni turystów sprawił, że cenny zabytek został uszkodzony. Straty oszacowano na 25 tys. euro, czyli ok. 116 tys. zł. Turyści zostali wprawdzie ukarani mandatem, ale zapłacą o wiele mniej.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Ewelina Lisowska zwiedza Rzym

"Zepchnęła hulajnogę na schody" – napisała na Facebooku policja z Rzymu i dołączyła zdjęcie, na którym można zauważyć dwoje młodych ludzi na Schodach Hiszpańskich. "Jeden z naszych patroli w nocy z czwartku na piątek zatrzymał parę turystów, która dopuściła się zniszczenia zabytku".

Turyści na Schodach HiszpańskichTuryści na Schodach Hiszpańskich Polizia Roma Capitale / Facebook

Jak podaje portal CNN, młodzi turyści w wieku 28 i 29 lat zostali zatrzymani ok. godz. 2:45 czasu lokalnego. Urządzili sobie trzykrotną przejażdżkę po zabytkowych schodach, a w pewnym momencie kobieta zepchnęła swój pojazd na dół. Ten właśnie moment uwieczniły miejskie kamery, a zdjęcie zostało opublikowane w mediach społecznościowych.

Ukarani mandatami w wysokości 400 euro

Nierozważne zachowanie obcokrajowców doprowadziło do znacznego zniszczenia zabytku. Z przedostatniego stopnia wyrwano 10-centymetrowy kawałek marmuru. Pojawiło się również wiele zadrapań. Wyrządzone przed nich szkody oszacowano na 25 tys. euro, czyli ok. 116 tys. zł.

"Byli całkowicie pijani" - poinformował Franco Pasqualetti, rzecznik Rady Miejskiej Rzymu.

Amerykanie zostali ukarani mandatami w wysokości 400 euro (ok. 1860 zł). Objęto ich także zakazem odwiedzania Schodów Hiszpańskich oraz okolic zabytku przez sześć miesięcy.

Kobieta, która prawdopodobnie celowo zrzuciła hulajnogę ze schodów, usłyszała zarzut zniszczenia zabytku. Przestępstwo to podlega karze pozbawienia wolności do roku lub grzywnie w wysokości co najmniej 2 tys. euro.

Nie można na nich siadać

Schody Hiszpańskie to scenograficzne schody zbudowane w stylu rokokowym w latach 1723–1725. Ich fundatorem był Francuz Etienne Gueffier, jednak swoją nazwę zawdzięczają Ambasadzie Hiszpańskiej, która znajduje się w usytuowanym obok Pałacu Mondaleschi. Choć na całym świecie zabytek ten znany jest pod nazwą Schody Hiszpańskie, to Włosi nazywają je Scalinata di Trinità dei Monti, od nazwy kościoła, do którego prowadzą. 

Jeszcze do niedawna było to miejsce odpoczynku turystów, ale w 2019 roku władze Rzymu wprowadziły zakaz siadania na nich. Kara za złamanie tego przepisu wynosi od 250 do 400 euro.

Gdy jeszcze można było na nich siadać, znany był przesąd, że nie powinno się tam jeść, ponieważ może to przynieść nieszczęście. Dla odmiany, radość i szczęście w życiu można przywołać, robiąc zdjęcie na Schodach Hiszpańskich ze spuszczoną głową. Miejsce to jest doskonałą scenerią dla pokazów mody, które odbywają się tu dość często. Scalinata di Trinità dei Monti pojawiły się także w wielu filmach, m.in. w "Rzymskich wakacjach" z Audrey Hepburn i Gregory Peckiem w rolach głównych.

Szkoda, że coraz więcej turystów nie docenia tego zabytku. Miesiąc temu Saudyjczyk postanowił zjechać po schodach wynajętym, sportowym samochodem. Po jego rajdzie pękły dwa stopnie.

W 2015 roku na renowację zabytku wydano 1,5 miliona euro. 

Źródła: CNN / nytimes.com / Radio ZET / Wikipedia

Więcej o: