Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Wielu Polaków tegoroczne wakacje planuje spędzić za granicą - jak podaje serwis Wakacje.pl około 40 procent. Piedestał na liście najpopularniejszych kierunków zajmuje nadal Grecja, Cypr, Chorwacja, Egipt czy Bułgaria. Wybierając te kierunki, raczej czujemy się bezpiecznie i nie spodziewamy się nieprzyjemności - niestety niektóre kraje UE mogą niepokoić wskaźnikiem drobnych kradzieży czy rozbojów.
Wybierając popularne kierunki wakacyjne, raczej nie myślimy nad nieprzyjemnościami, które mogą nas spotkać. Większość znanych nam miejsc jest bezpiecznych i bez obaw wybieramy je na urlop. Niestety zarówno w Polsce jak i za granicą sezon letni okazuje się także sezonem dla kieszonkowców - odnotowuje się wtedy najwięcej kradzieży i wykroczeń. Wskaźnik rozbojów na Cyprze, w Bułgarii czy Chorwacji jest stosunkowo niski i raczej nie przekracza "polskiego" poziomu 17 przestępstw rocznie na 100 tys. mieszkańców. Sytuacja wygląda znacznie inaczej w Hiszpanii czy Belgii. Te dwa państwa o dziwo są liderem w kategorii przestępstw w UE. To blisko 140 rozbojów - aż osiem razy więcej w porównaniu z Polską.
Rozbój, przestępstwa zarejestrowane przez policję na sto tysięcy mieszkańców, 2020 Screenshot\Eurostat
Dane Eurostatu pokrywają się z lokalizacjami szkód zgłaszanych nam w ramach ubezpieczeń turystycznych. Trzeba jednak pamiętać, że do kradzieży dochodzi nie tylko wskutek rozbojów, które polegają na użyciu przez złodzieja groźby lub przemocy fizycznej. Turyści często padają ofiarą działających po cichu kieszonkowców i dopiero po czasie orientują się, że coś im zginęło.
- komentuje cytowany przez Rzeczpospolitą, Andrzej Paduszyński, dyrektor departamentu ubezpieczeń indywidualnych w Compensa TU SA Vienna Insurance Group.
Andrzej Paduszyński, zwraca uwagę, że do kradzieży dochodzi nie tylko wskutek rozbojów, które polegają na użyciu przez złodzieja groźby lub przemocy fizycznej. - Turyści często padają ofiarą działających po cichu kieszonkowców i dopiero po czasie orientują się, że coś im zginęło. Zdarza się, że znikają przedmioty z apartamentów i pokoi hotelowych. W większości tego typu sytuacji można dostać odszkodowanie z polisy turystycznej, jeśli ubezpieczenie obejmuje ochronę bagażu - dodaje.
Polisa i ubezpieczenie to dobre rozwiązanie w wielu przypadkach. Zabezpiecza nas wtedy od kradzieży, napaści i gwarantuje pomoc medyczną. Jednym z dodatkowych elementów jest ochrona bagażu. Ubezpieczyciele zazwyczaj definiują go jako rzeczy osobiste oraz inne przedmioty, które należą do turysty i znajdują się w jego posiadaniu w czasie podróży. Do bagażu zalicza się sprzęt elektroniczny i sportowy.
Warto wiedzieć, że koszt takiego ubezpieczenia wcale nie musi wiązać się z dużym wydaniem. Ceny polis na siedmiodniowy urlop dla dwóch dorosłych osób poniżej 65. roku życia zaczynają się zwykle od około 100 zł - w tej cenie zagwarantowaną mamy pokrycie kosztów leczenia, zabezpieczenie bagażu czy odpowiedzialność cywilną do określonej wartości. Im większy pakiet zabezpieczający, tym wyższa kwota - dodatkowo można rozszerzyć ubezpieczenie np. na sporty ekstremalne.
Źródło: Eurostat