Park Narodowy Yellowstone zmienił nazwę jednej z największych gór. "Historia jest pisana na nowo"

Park Narodowy Yellowstone to jedno z najbardziej znanych miejsc w USA. Niedawno zmienił nazwę jednej z największych gór. Obecnie jej miano stanowi hołd dla rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej.

Więcej informacji na temat bieżących wydarzeń znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Różnowo. Auto uderza w drzewo, 2-latka wypada przez boczną szybę

Wcześniej góra nosiła nazwę Mount Doane - od nazwiska Gustavusa Doane'a. Był to porucznik, którego prace przyczyniły się do otworzenia Parku Narodowego Yellowstone. Jednak najnowsze informacje pokazały, że ten człowiek przyczynił się do czystek rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Dlatego też władze parku zdecydowały więc, że zmienią nazwę góry na First Peoples Mountain (Góra Pierwszych Ludzi). 

Park Narodowy Yellowstone zmienia nazwę góry na cześć rdzennych mieszkańców Ameryki

Proces związany z działaniem Rocky Mountain Tribal Leaders Council, która zajmuje się potrzebami lokalnych mieszkańców etnicznych. Jej przedstawiciele i urzędnicy debatowali nad odpowiednią nazwą. Wybór padł na First Peoples Mountain.

Tak, to jest zwycięstwo. Czy historia jest pisana na nowo i opowiadana zgodnie z prawdą? Mam nadzieję, że tak

- powiedział dyrektor wykonawczy Rocky Mountain Tribal Leders Council William Snell cytowany przez npr.org. Ta decyzja związana jest z działaniami, które mają na celu zadbanie o pierwszych mieszkańców oraz zrozumienie, jak wielką rolę spełnili w historii Ameryki Północnej. Dlatego też powstał gabinet ds. rdzennej ludności. Na jego czele stanęli Deb Haaland z Departamentu Spraw Wewnętrznych i przodek pierwotnych mieszkańców - Charles Sams III.

Park Narodowy Yellowstone. Kontrowersyjna historia szczytu

Góra wcześniej nazwana była na cześć porucznika Gustavusa Doane'a. W 1870 r. kierował on ekspedycją Washburn-Langford-Doane, która miała zbadać północno-zachodnie tereny stan Wyoming. Dzięki przeprowadzonym działaniom teren objęty został ochroną i dzisiaj jest znany jako Park Narodowy Yellowstone. Znacznie później okazało się, że jego historia nie jest tak piękna, jak się wydawało. Badacze odkryli, że porucznik brał udział w ataku na plemię Czarnych Stóp, w którym zginęło 173 rdzennych mieszkańców Ameryki. Służba Parku Narodowego podała również do wiadomości, że w swoich zapiskach Doane chwali się tym działaniem.

Więcej o: