Bałtyk. Trzęsienie ziemi na północno-zachodnim wybrzeżu Estonii

W poniedziałek (13 czerwca 2022 r.) w Estonii miało miejsce trzęsienie ziemi o sile 2,3 w skali Richtera. Nie ma oficjalnych informacji na temat zniszczeń budynków.

Więcej informacji na temat bieżących wydarzeń znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Zobacz wideo Dlaczego morze to dobre miejsce na budowę elektrowni wiatrowych?

Na północno-zachodnim wybrzeżu Estonii zarejestrowano trzęsienie ziemi. Chociaż lokalni mieszkańcy znacznie odczuli ruchy ziemi, to żywioł nie należał do niszczących. Estońskie media i władze nie podały informacji na temat uszkodzeń dróg i budynków.

Księżyc w pełni (zdjęcie ilustracyjne)Pełnia Truskawkowego Księżyca - niesamowite zjawisko astronomiczne w czerwcu

Bałtyk. Trzęsienie ziemi w Estonii

13 czerwca 2022 r. fińsko-estoński system monitorowania sejsmicznego wykrył trzęsienie ziemi. Miało ono miejsce na zachód od wyspy Pakari, nieopodal zatoki Alliklepa. Jego magnitudę oceniono na 2,3 w dziesięciostopniowej skali Riechtera. Co ciekawe, w tej części państwa zarejestrowano najwięcej trzęsień ziemi w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Portal err.e podaje, że mieszkańcy okolicznych rejonów odczuwali ruchy ziemi. Jest to związane z obszarem geograficznym, na którym położona jest Estonia. Głębokość ruchów sejsmicznych system ocenił na około cztery kilometry

Estonia. Trzęsienia ziemi, które odnotowano w kraju

Północno-zachodnia część kraju jest dość aktywna sejsmicznie. Największe trzęsienie ziemi zostało zarejestrowane 25 października 1976 r. niedaleko Osmussaare. Jego wielkość oceniono na 4,5. Jak przekazuje portal news.err.e, w ciągu ostatnich kilku dekad odnotowano średnio jedno trzęsienie ziemi co dwa lata. Ostatnie, które wykryto przed poniedziałkowym zdarzeniem, miało miejsce w Vaaike-Maarja 14 marca 2020 r. Jego magnituda wynosiła 1.3. 

Mężczyźni nie uregulowali rachunku w Zakopiańskiej restauracjiZ restauracji w Zakopanem wyszli bez płacenia. Ich zdjęcia trafiły do internetu

Bałtyk. Skąd się bierze trzęsienie ziemi?

Główną przyczyną takiego stanu rzeczy są pionowe ruchy płyt litosfery, czyli ruchy izostatyczne. Są one skutkiem zmian związanych z obciążeniem ziemskiej skorupy. Na pojawienie się trzęsienia ziemi może mieć również wpływ lądolód, który zniekształcił fragment skorupy. Ziemia musiała więc wrócić do stanu, w którym była przed jego pojawieniem się. Szacuje się, że po stopnieniu się fragmentów lądolodów poziom Skandynawii podniósł się w ciągu 10000 lat o 250 metrów.

Więcej o: