Strzyżaki jelenie to owady, które często nazywane są "latającymi kleszczami". Kleszcze nie mają jednak skrzydeł i są pajęczakami. Różni je też liczba odnóży - strzyżaki mają ich trzy pary, a kleszcze - cztery. Owady te uaktywniają się szczególnie w okresach letnich i są uciążliwe.
"Latające kleszcze" są znane jako strzyżaki jelenie, czy też jako strzyżaki sarnie. Wbrew powszechnej opinii nie są kleszczami - znacznie się od nich różnią. Mają skrzydła i potrafią latać, a ponadto żywią się krwią ssaków - głównie leśnych zwierząt, choć zdarza im się zaatakować również psa czy człowieka. Gdy znajdą żywiciela, składają na nim jaja. Nie rozmnażają się jednak na ludziach. Mogą jedynie ukąsić człowieka, którego zazwyczaj atakują chmarami.
Strzyżaki jelenie:
Nie ma jednego skutecznego sposobu na walkę z "latającymi kleszczami". Aby straciły nami zainteresowanie, powinniśmy ubierać się w jasne kolory. Problemem będzie dla nich również śliski materiał.
Ukąszenie "latającego kleszcza" początkowo jest słabo widoczne na skórze i tylko swędzi. W ciągu kolejnych dni twardnieje i wywołuje nieprzyjemne uczucie, a potem ból. Taki bolesny obrzęk może utrzymywać się nawet do trzech tygodni. Warto wiedzieć, że ukąszenie strzyżaka jeleniego może wywołać reakcję alergiczną z rumieniem. Wówczas ślad na skórze może utrzymywać się nawet do kilku miesięcy.
Więcej przydatnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Ukąszenie może być dużo bardziej niebezpieczne dla małych dzieci i osób uczulonych na ukąszenie tych owadów. Wówczas, poza reakcję alergiczną, może dojść do problemów z oddychaniem.