Spanie w kamperze podczas jazdy jest dozwolone czy zakazane? Rozwiewamy wątpliwości podróżnicze

Kamper to rozwiązanie dla tych, którzy chcą podróżować, jak i zarazem mieć własne miejsce noclegowe. Wydawałoby się, że podczas jazdy kamperem można spać w łóżku, zwłaszcza w przypadku pasażerów. Czy na pewno? Wyjaśniamy.

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kosztuje tyle co kawalerka? Być może. Ale kawalerką nie pojedziesz w siną dal. Sprawdzamy kultowego VW Californię

Kamper jest podzielony na dwie części - podróżną i mieszkalną. W podróżnej są wyłącznie miejsca siedzące (w postaci foteli i kanapy) z pasami bezpieczeństwa. Drugi sektor pojazdu jest mieszkalny. Zawiera łóżka, część sanitarną z toaletą i (zazwyczaj) prysznicem oraz aneks kuchenny. Przejście między jedną i drugą częścią kampera jest właśnie w małej kuchni. Jak wygląda użytkowanie obu sektorów pojazdu? Co i kiedy można w nim robić? Pewne czynności można robić wyłącznie na postoju. Zobaczcie, co konkretnie.

Oba sektory kampera mają ściśle określone zasady użytkowania. Zobaczcie co kiedy można robić

Jak podaje serwis Prawo Drogowe.pl, należy pamiętać, że podczas jazdy kamperem wszyscy (zarówno kierowca, jak i pasażerowie) muszą się znajdować w pozycji siedzącej na miejscach z zapiętymi pasami bezpieczeństwa. Nawet dzieci i zwierzęta muszą być zabezpieczone w foteliki czy podstawki. W kamperze może jeździć tylko tyle osób, ile jest w nim siedzeń ze wspomnianymi pasami. Dopuszczalna liczba użytkowników jest zapisana w dowodzie rejestracyjnym pojazdu i nie wolno jej przekraczać.

W przypadku części mieszkalnej, użytkowanie jest dopuszczalne wyłącznie na postoju. Takie czynności jak:

  • spanie w łóżku,
  • korzystanie z toalety czy prysznica,
  • przygotowywanie posiłków

należy wykonywać wyłącznie na postoju, gdy pojazd stoi bezpiecznie w miejscu.

Jest to ważne z powodów bezpieczeństwa - w kamperze jest dość miejsca, aby pasażer w razie gwałtownego hamowania swobodnie "latał" po wnętrzu pojazdu. Niestety wiele osób nie stosuje się do tego, przez co podczas podróży kamperem dochodzi do wielu tragedii. 

Więcej o: