Bałkany to region często odwiedzany przez turystów. Polacy uwielbiają w szczególności Chorwację, ale mało komu znana jest Czarnogóra. Kraj ten zaczyna jednak coraz częściej pojawiać się na naszej liście obszarów do zwiedzania i wypoczynku. To m.in. dzięki temu, że można dość szybko się do niego dostać. Z Warszawy do Podgoricy (stolicy Czarnogóry) Polskimi Liniami Lotniczymi LOT dotrzemy w około półtorej godziny. Tyle samo czasu zajmie nam podróż z Krakowa do Podgoricy (loty z tego miasta obsługuje Ryanair).
Czarnogóra co prawda nie należy do Unii Europejskiej, jednak do 30 dni można w niej przebywać na podstawie dowodu osobistego, a walutą jest euro. Dlaczego warto się tam wybrać? Jest co najmniej pięć powodów, a oto one:
Jednym z obszarów Czarnogóry, który zachwyca, jest kraina surowych krasowych gór i kanionów. Przemierzając drogę z Podgoricy do miejscowości Kolasin, nie sposób oderwać wzroku od krajobrazu. Ta jedna z ładniejszych tras widokowych obejmuje m.in. Dolinę Moracy. Dnem doliny Moracy płynie rzeka o tej samej nazwie. Wypływa z gór Rzaca i płynie na południe wpadając do Jeziora Szkoderskiego. Miejscem, w którym warto zrobić postój i podziwiać widoki jest m.in. kanion Platije. Jego ściany wznoszą się 1000 metrów nad wodą.
Kanion Moraca fot. Borsuk Renat/ Shutterstock
Czarnogóra to raj dla miłośników gór. Są w niej zarówno miejsca często odwiedzane przez turystów, jak i "nieodkryte królestwa" zapewniające ciszę i spokój. Szlaki o różnym stopniu trudności, prowadzą przez gęste bukowe i sosnowe lasy, wzdłuż potoków i rzek, obok starych młynów, porośniętych przez wysokie trawy, po ostrych skalach i polanami pełnych jagód i malin.
Durmitor Borsuk Renat/ Shutterstoc
Rejonami górskimi, które zdecydowanie warto odwiedzić, są m.in.: Park Narodowy Durmitor, na terenie, którym wytyczono 25 szlaków turystycznych, liczących w sumie 150 km. Ukazują piękno gołych, pionowo wznoszących się skał przez wiekowe lasy oraz trawiaste pagórki i doliny, aż po srebrzące się tafle 18 polodowcowych jezior. Warto przejść tam przez szlak wiodący brzegiem jeziora Czarnego. Uwielbianym, jednym z najczęściej odwiedzanym przez turystów jest szlak wokół jeziora Biograskog w Parku Narodowym Biogradska Gora.
Jezioro Crno Borsuk Renat/ Shutterstock
Aby uatrakcyjnić sobie górską wycieczkę, można zdecydować się na przejażdżkę autem terenowym. To wyjątkowe przeżycie i ekscytująca jazda w otoczeniu wspaniałych widoków. Z kolei podczas górskiej wędrówki warto skorzystać z nietypowego noclegu w domkach, w których znajdują się tylko łóżka.
Sleeping house. Domek bez okien, w którym znajduje się jedynie łożko Archiwum prywatne
Kanion rzeki Tary jest największym w Europie, a trzecim co do wielkości na świecie. Rafting tą rzeką to jedno z najciekawszych doświadczeń w Czarnogórze. Atrakcja ta zapewnia ogrom frajdy i wrażeń. Na początku spływu podziwiamy lasy, łąki i sady, by potem wkroczyć do bardziej nieprzewidywalnych miejsc, w otoczeniu wodospadów, strumyków i wysokich skał. Momentami mierzymy się z bystrym nurtem, żeby za chwilę spokojnie podziwiać wyjątkowe, dzikie piękno natury. Aby wziąć udział w raftingu, warto wybrać się do Czarnogóry w sezonie od maja do października.
Rafting rzeką Tarą Andrew Mayovskyy/ Shutterstock
Zatoka Kotorska to jedno z najciekawszych miejsc na wybrzeżu Czarnogóry. Nazywana bywa Boka. Po włosku (bocca) oznacza usta. To ze względu na kształt jaki tworzy, gdy miałoby spojrzeć się na nią z góry. W sercu Zatoki Kotorskiej jest Kotor - najpopularniejsze miejsce w okolicy. Tym, co przyciąga turystów, są mury miejskie oraz górująca nad starówką Twierdza św. Jana. Wąskie, klimatyczne, pełne śródziemnomorskiego uroku uliczki zachwycają turystów.
Jednym z najpiękniejszych miejscw Zatoce Kotorskiej jest Herceg Novi. Można tu plażować, spacerować i zwiedzać. Miejsce zachwyca położeniem, widokami oraz ciekawą, zróżnicowaną architekturą (łączy budowle z czasów romańskich, bizantyjskich z orientem i barokiem). Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc Herceg Novi jest główny port Škver, przy którym znajduje się duży pomnik założyciela miasta, czyli króla Tvrtka I Kotromanicia. Port mieści się tuż przy jednej z tutejszych twierdz – Forte Mare. Sześcio-kilometrowa promenada 5 Danica ciągnie się od Igalo, poprzez Herceg Novi, aż do dzielnicy Meljine. Plaże w mieście z reguły są wąskie i kamienisto-żwirkowe. Pogoda także sprzyja wielbicielom słońca.
Herceg Novi rospoint/ Shutterstock
Według statystyk w Herceg Novi ponad 200 dni w roku jest słonecznych. Wpływa to także na bujną roślinność. W mieście rośnie wiele różnobarwnych kwiatów, cyprysów, drzew cytrusowych oraz oczywiście palm, dlatego o miejscu tym mówi się "Miasto kwiatów". Miejsce dodatkowo od północy osłaniają góry Orjen, co sprawia, że jest jeszcze bardziej wyjątkowe.
Dla osób, które wolą bardziej "imprezowy" klimat, idealnym miejscem do wypoczynku będzie Budva. Bowiem wieczorami i nocą lokalne kluby dbają o dobrą zabawę aż do białego rana. Budva stanowi serce Riwiery Budwańskiej, która rozciąga się na długości 25 km. W dużej mierze obejmuje żwirowo-piaszczyste, naprawdę malownicze plaże.
Budva Borsuk Renat/ Shutterstock
Najpopularniejszymi plażami są: Slovenska Plaża i bardzo popularna jest plaża Jaz, na której w 2007 roku odbył koncert zespołu Rolling Stones, a w 2008 gościła Madonna. Największą atrakcją starówki i Budvy jest cytadela. Powstała w średniowieczu i uznawana jest za jeden z ciekawszych obiektów militarnych na terenie Czarnogóry.
Zobacz też: Wyjedź poza Split. Malownicze miejsca w Dalmacji środkowej, które musisz poznać