Gdzie jest burza z gradem? W niektórych województwach może być niebezpiecznie. IMGW wydało ostrzeżenia

W poniedziałek (13 czerwca) synoptycy zapowiadają burze w prawie całym kraju. Towarzyszyć im będą opady deszczu i gradu. IMGW wydało alerty pierwszego i drugiego stopnia dla większości regionów. Sprawdź, gdzie będzie niebezpiecznie.

Więcej informacji o prognozie pogody i alertach IMGW znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla większości województw. Burze i grad zapowiadane są w całym kraju. Synoptycy zapowiadają również silny wiatr, który w porywach może osiągnąć nawet 100 km/h. W których miejscach będzie najbardziej niebezpiecznie?

Pogoda na poniedziałek - burze, opady i porywisty wiatr. IMGW wydało alerty

Burze mogą pojawić się w prawie każdym regionie. Jak podaje meteo.imgw.pl, związane są z linią zbieżności i pofalowanym frontem atmosferycznym. Najsilniejsze spodziewane są na wschodzie kraju. Towarzyszyć im będą intensywne opady deszczu (do 30-40 mm) i gradu oraz porywisty wiatr, który może osiągnąć od 90 km/h do 115 km/h. Dla województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, śląskiego, kujawsko-pomorskiego (powiaty północno-wschodnie i wschodnie), wielkopolskiego (wschodnie i północne powiaty) i podkarpackiego IMGW wydało ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia. 

Alert meteorologiczny pierwszego stopnia dotyczy województw: kujawsko-pomorskiego (powiaty zachodnie), pomorskiego, wielkopolskiego (zachodnia część), opolskiego, dolnośląskiego. W tych rejonach synoptycy spodziewają się opadów deszczu, które sięgać będą 20-40 mm na metr kwadratowy. Lokalnie może wystąpić także grad. W tych województwach powieje silny wiatr - miejscami osiągnie od 70 km/h do 90 km/h. 

Więcej o: