Pełnia Truskawkowego Księżyca - niesamowite zjawisko astronomiczne w czerwcu

Całkiem niedawno, gdyż w drugiej połowie maja, mieliśmy możliwość oglądać Kwiatową Pełnię Księżyca oraz pierwsze zaćmienie Księżyca w tym roku. Przed nam kolejne niecodzienne zjawisko dotyczącego srebrnego globu: Pełnia Truskawkowego Księżyca.

Już w najbliższy wtorek 14 czerwca  bieżącego roku na południowo-wschodnim niebie ma pojawić się Pełnia Truskawkowego Księżyca. Ziemski satelita znajdzie się w fazie pełni już w ciągu dnia, tuż przed godziną 14.00. Będzie można podziwiać go także w godzinach wieczornych.

Zobacz wideo Najciekawsze odkrycia kosmiczne ostatnich lat

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl

Spadające gwiazdy (zdjęcie ilustracyjne)Noc spadających gwiazd już niedługo! Kiedy będzie można zobaczyć Lirydy?

Skąd wzięła się nazwa Truskawkowego Księżyca? Jaka symbolika się za nią kryje?

Ci, którzy spodziewają się, że Księżyc w nadchodzącej pełni przybierze charakterystyczny truskawkowy kolor, będą zawiedzeni. Nazwę zawdzięcza bowiem plemionom zamieszkującym Amerykę Północną i ma związek z porą zbierania truskawek. Jego alternatywne nazwy stosowane w Europie to Superpełnia, Różany Księżyc oraz Miodowy Księżyc.

Zjawisko Superpełni utożsamiane jest z okresem istotnych przemian w ludzkiej świadomości. Astrologowie uważają, że powinniśmy w tym czasie ukończyć zaległe projekty i z poddać się z ufnością planom Wszechświata wobec ludzkości. Truskawkowy Księżyc jest również symbolem zbliżającego się lata.

Krwawe zaćmienie KsiężycaPełnia Księżyca w maju. Co oznacza Kwiatowa Pełnia? Kiedy będzie zaćmienie?

Pełnia Truskawkowego Księżyca już niebawem! Jak oglądać ten fenomen?

Podobnie jak w przypadku zaćmienia Księżyca, także i to zjawisko będzie widoczne na niebie gołym okiem. Nie jest zatem wymagane posiadanie specjalistycznego sprzętu, do jego podziwiania wystarczy zwykła lornetka. Najlepiej oglądać pełnię już po zmierzchu, wtedy księżyc jest najwyraźniejszy. Oczywiście dużo będzie zależeć od pogody, gdyż fenomen ten jest najlepiej widoczny przy bezchmurnym niebie. W miarę możliwości dobrze wybrać się poza miasto i udać się na teren, gdzie nie występuje tzw. zanieczyszczenie świetlne. Jest to nadmierne oświetlenie nocne, spowodowane przez jego sztuczne źródła, które utrudnia obserwację astronomiczną nieba.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: