Jak się przenosi małpia ospa? Minister Niedzielski poinformował o pierwszym potwierdzonym przypadku w Polsce

W Polsce potwierdzono pierwszy przypadek małpiej ospy, o czym poinformował Adam Niedzielski, podczas spotkania z dziennikarzami w Łodzi. Przypadki zachorowań odnotowuje się w coraz większej liczbie krajów m.in. Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Portugalii. WHO apeluje o ostrożność i odpowiedzialne podejście, które zniweluje rozprzestrzenienie choroby.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Małpia ospa to rzadka zakaźna choroba odzwierzęca. Najczęściej ma przebieg łagodny i zakażony w ciągu kilku tygodni zdrowieje. Wywoływana jest przez wirusa z rodzaju Orthopoxvirus. Od maja 2022 r. odnotowuje się gwałtowny wzrost liczby nowych przypadków zakażeń w krajach europejskich - dzisiaj stwierdzono pierwszy przypadek w naszym kraju.

Małpia ospa dotarła do Polski - pierwszy przypadek

Minister Zdrowia, Adam Niedzielski przekazał, że w Polsce było około 10 podejrzeń małpiej ospy, w chwili obecnej próbki te są badane. Dokładnie dzisiaj - 10 czerwca w naszym kraju stwierdzono pierwszy potwierdzony przypadek zakażenia. Według informacji pacjent przebywa na izolacji w szpitalu - resort nie podaje jednak szczegółów dotyczących danych i stanu pacjenta. 

Zobacz wideo Odejścia z Rady Medycznej to votum nieufności dla ministra zdrowia? Prof. Pyrć odpowiada
Przed chwilą otrzymałem informację, że mamy pierwszy potwierdzony przypadek małpiej ospy w Polsce - powiedział na konferencji prasowej w Łodzi minister zdrowia. Państwowy Zakład Higieny poinformował mnie, że mamy pierwszy potwierdzony przypadek. Podejrzeń mieliśmy ok. 10. Próbki są badane

- mówił Adam Niedzielski na konferencji w Łodzi. 

Obowiązek hospitalizacji dla chorych na małpią ospę

Informacje o małpiej ospie, które już w ubiegłych miesiącach obiegły Europe, spowodowały nowy zapis w Dzienniku Ustaw - który wprowadza obowiązek raportowania do stacji sanitarno-epidemiologicznych każdego podejrzanego przypadku, który może być małpią ospą, a także obowiązku izolacji i hospitalizacji osób zakażonych. Dzięki temu małpia ospa została wprowadzona do wykazu chorób zakaźnych i objęta jest przepisami o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Drugie rozporządzenie nakłada obowiązek zgłaszania przez lekarza przypadków podejrzenia czy rozpoznania ospy małpiej lub zgonu z jej powodu, do właściwego miejscowo państwowego inspektora sanitarnego. Zgłoszenia należy dokonać telefonicznie oraz potwierdzić w postaci papierowej lub elektronicznej.

Trzecim rozporządzeniem jest obowiązek hospitalizacji osób zakażonych lub podejrzanych o przenoszenie wirusa. Kwarantanna i nadzór epidemiologiczny także stał się koniecznością i obowiązkiem. 

Objawy wskazujące na małpią ospę

Objawy małpiej ospy zwykle utrzymują się od dwóch do czterech tygodni i ustępują samoistnie bez leczenia. Ministerstwo zdrowia apeluje o ostrożność, niebagatelizowanie najmniejszych symptomów oraz odpowiedzialne podejście. Jak podaje WHO, objawami zakażenia są: 

  • gorączka,
  • intensywny ból głowy,
  • bóle mięśni,
  • bóle pleców,
  • brak energii,
  • obrzęk węzłów chłonnych,
  • wysypka lub zmiany skórne - pojawiają się w obrębie twarzy, rąk i stóp, ale też na ustach, oczach i genitaliach.
Więcej o: