Alert IMGW drugiego stopnia. Zapowiadane są burze i grad. W niektórych rejonach będzie niebezpiecznie

IMGW wydało ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem. Meteorolodzy zapowiadają, że w niektórych rejonach mogą pojawić się także silne porywy wiatru. W których województwach aura będzie niebezpieczna?

Więcej informacji na temat prognozy pogody i alertów IMGW znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Prof. Miętus: Prawdopodobnie uda nam się uniknąć suszy, ale to eksperymentalne prognoz

Burze z piorunami, silne opady deszczu lub gradu oraz porywisty wiatr - taką prognozę przewidują synoptycy dla województw na wschodzie Polski. Meteorolodzy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenie drugiego stopnia. Oznacza to, że pogoda może być niebezpieczna i zakłócać różnego rodzaju działalność.

Alert IMGW. Burze z gradem na wschodzie kraju

W piątek, 10 czerwca, w województwach na wschodzie i południowym wschodzie Polski synoptycy spodziewają się silnych burz. Wyładowaniom atmosferycznym mają towarzyszyć silne porywy wiatru (nawet do 70 km/h) oraz opady deszczu, miejscami do 45 mm. W niektórych powiatach może wystąpić się też grad. IMGW wydało alert drugiego stopnia dla województwa: podlaskiego (powiaty: białostocki, siemiatycki, bielski, wysokomazowiecki i hajnowski), mazowieckiego (powiaty: siedlecki, sokołowski, łosicki), lubelskiego, małopolskiego (powiaty: nowatorski, tatrzański, nowosądecki, gorlicki) oraz podkarpackiego. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia przed burzami i gradem obowiązuje od 12:00 do 23:00.

Alert IMGW drugiego stopnia - czym jest?

Ostrzeżenie przewiduje pojawienie się zjawisk atmosferycznych, które mogą zagrażać życiu i zdrowiu oraz przyczynić się do poważnych materialnych strat. Pogoda często ogranicza prowadzenie działalności, szczególnie na zewnątrz. Synoptycy zalecają zachowanie szczególnej ostrożności,  apelują o przestrzeganie zaleceń wydanych przez służby ratunkowe oraz o śledzenie komunikatów pogodowych. 

Więcej o: