Wakacyjne ubezpieczenie turystyczne - zbędny wydatek czy dobre zabezpieczenie? Rozwiewamy wątpliwości

Ubezpieczenie turystyczne to ważny element każdej podróży, o którym niestety często wiele osób zapomina lub go bagatelizuje. Pochłonięci przygotowaniami do wyjazdu, więcej uwagi poświęcamy zakupom, pakowaniem i wybieraniem letnich stylizacji. Nie myślimy natomiast nad tym, co może się wydarzyć w trakcie samego pobytu za granicą.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Podjęcie decyzji o zakupie ubezpieczenia turystycznego, przed wyjazdem wakacyjny jest raczej indywidualną sprawą każdego podróżującego. Skupiając się na przyjemnościach, zapominamy o niebezpieczeństwach i zrządzeniu losu, które potrafi zaskoczyć nawet najbardziej ostrożne i zorganizowane osoby. Kwestia zakupu ubezpieczenia często jest lekceważona, tymczasem cena, którą musimy za nie zapłacić, jest zaledwie małym procentem kwoty, którą może kosztować leczenie za granicą

Ubezpieczenie turystyczne - niepotrzebny wydatek czy konieczność?

Ubezpieczenie turystyczne oferuje wiele firm, a w jego skład wchodzi szereg różnych pakietów i elementów - są one różne w zależności od ceny i proponowanej oferty. Warto przed zakupem i wyjazdem sprawdzić, co obejmują polisy turystyczne. Najważniejsze są koszty leczenia, ponieważ zwykła wizyta u lekarza za granicą może okazać się bardzo drogim wydatkiem. Ponadto ważne są koszty leczenia w szpitalu, diagnostyka czy zwykła pomoc pielęgniarska. 

Część pakietów ubezpieczeniowych pokrywać może również ratownictwo i transport medyczny. Takie ubezpieczenie pozwala nam na wezwanie pogotowia bez dodatkowych opłat. W przypadku poważniejszego wypadku nie musimy również płacić za transport medyczny do Polski. Tyczy się to również transportu zwłok po śmierci ubezpieczonego. Oprócz tego w ofercie znajdziemy:

  • Rozszerzenie opieki medycznej dla osób z chorobami przewlekłymi,
  • Ubezpieczenie w razie zachorowania na COVID-19,
  • Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW),
  • Pomoc domową (assistance),
  • OC w życiu prywatnym.
Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Prywatne ubezpieczenie czy EKUZ?

Podróżujący w krajach należących do Unii Europejskiej mogą liczyć na korzystanie z bezpłatnego leczenia na wakacjach w krajach członkowskich dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego. Niestety nie pokrywa ona wszystkich usług medycznych takich jak transport medyczny, transport międzynarodowy, wizyt u specjalistów oraz wizyt w placówkach prywatnych. Jest ona dobrym rozwiązaniem wyłącznie w przypadku konieczności udania się do lekarza pierwszego kontaktu. To podkreśla fakt, że wyjeżdżając nawet do sąsiadujących krajów, warto nabyć ubezpieczenie turystyczne. 

Ubezpieczenie turystyczne z NNW i OC

Przed wyjazdem warto także nabyć ubezpieczenie turystyczne z NNW. Chroni nas ono od "następstw nieszczęśliwych wypadków" jednak jest bardzo ogólnikowe i dotyczy: 

  • złamania kończyny,
  • trwałego uszczerbku na zdrowiu,
  • śmierci,
  • rozstroju zdrowia

Należy natomiast pamiętać, że NNW w niektórych sytuacjach może nie zostać wypłacone. Do takich rzeczy uwzględnia się bycie pod wpływem środków odurzających oraz alkoholu. Z kolei zabezpieczy naz przed tym klauzula alkoholowa, która pozwala na korzystanie z pełnego pakietu ubezpieczeniowego, nawet jeśli do wypadku doszło pod wpływem. 

Pełną ochroną naszego wyjazdu jest OC, które jest, ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej. Chroni nas w sytuacji, w której zobowiązani jesteśmy do zwrócenia środków za naprawę wyrządzonej przez nas szkody. Niezależnie od wyjazdu warto rozważyć zakup nawet najmniejszego ubezpieczenia - ten mały koszt może nas uchronić przed wydaniem dużych sum z powodu zagranicznego leczenia. 

Więcej o: