Jak podróżować z dzieckiem w samolocie? Zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa jest kluczowe

Dziecko, zwłaszcza małe, to specyficzny rodzaj pasażera samolotu, mający nieco inne potrzeby niż inni. Pierwsza podróż samolotem zwykle wiąże dla niego z dużym stresem. Jak odpowiednio przygotować go do tego wydarzenia i zapewnić mu maksymalny komfort w czasie lotu?

Podróżowanie z dzieckiem w samolocie potrafi być uciążliwe zarówno dla niego samego, jak i dla rodziców. Zwłaszcza obecność niemowlaka na pokładzie może stanowić niemałe wyzwanie organizacyjne. Nawet niezbyt długa podróż zwykle wiąże się z koniecznością sporządzenia długiej listy rzeczy do zabrania. Dlatego w bagażu podręcznym powinno znaleźć się jak najmniej rzeczy i powinny być pochowane tak, aby można było je łatwo wyjąć.

Najlepiej jest posegregować rzeczy dla dziecka na następujące kategorie: jedzenie i picie, ubranka na zmianę, pieluszki i produkty higieniczne, apteczkę oraz zabawki (jak radzi położna Jagna Szulc-Kamińska na stronie epozytywna.pl).

Zobacz wideo Kunz: Chęć podróżowania jest tak duża, że naprawdę duże lotniska korkują się

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl.

Czy można trzymać wózek dziecięcy na pokładzie samolotu?

Większość linii lotniczych zezwala na posiadanie wózka dziecięcego w samolocie. Takie przedmioty zazwyczaj przewozi się w luku bagażowym. Następnie obsługa maszyny odbiera akcesorium przed wejściem na pokład. Wózek oddawany jest od razu po wylądowaniu samolotu na miejscu docelowym. 

W samolocie najlepiej sprawdzi się wózek niewielkich rozmiarów, składany, spacerowy oraz ten typu "parasolka". Składany wózek można zabrać za darmo dla dziecka do drugiego roku życia. Aby upewnić się, czy wózek, który posiadamy, nadaje się do użytkowania w samolocie, wystarczy sprawdzić, czy posiada odpowiednie oznaczenie (według: esky.pl)

Maski tlenowe w samolocie Skąd bierze się tlen w maskach w samolotach? Nie z butli. Tiktoker wyjaśnia

Jak zapewnić dziecku komfort i bezpieczeństwo w podróży?

Aby podróż z dzieckiem przebiegła pomyślnie zarówno dla niego samego, rodziców, jak i innych pasażerów, należy zadbać o dobór właściwego miejsca w samolocie. Dobrze, by znajdowało się blisko łazienki. Jeżeli chodzi o pasy dla niemowląt, przyczepiane są do pasów dorosłego opiekuna. Tego rodzaju pasy nie powinny krępować ruchów dziecka i przeszkadzać w czynnościach związanych z np. karmieniem piersią.

Dlaczego w samolotach jest tak zimno? Dlaczego w samolotach jest zimno? Powód dziwi. Chodzi o zdrowie pasażerów

Co zrobić, aby maluch nie przeszkadzał w samolocie innym pasażerom? Daj mu się... zmęczyć

Nadaktywne dzieci potrafią przysporzyć problemów innym podróżującym. Ich niespożyta energia sprawia, że trudno im usiedzieć w miejscu. Dlatego warto, aby przed wyprawą nasza pociecha wybiegała się na tyle, żeby mogła przespać większość czasu podróży. 

Tak czy inaczej, należy przygotować się na to, że podczas wielogodzinnych podróży nasze dzieci mogą się nudzić, dlatego dobrze, gdyby miały ze sobą ulubione zabawki, gry lub książki. To również pozwoli im się uspokoić (źródło: www.medme.pl, Compero.pl).

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: