Burza - jedni się jej boją i zamykają wszystkie okna, odłączają zasilanie różnych sprzętów domowych, inni stoją na balkonach, czy w oknach, bo uwielbiają podziwiać ten stan natury. Skąd pozyskać informacje na temat zbliżającej się burzy i jak należy się zachować, a czego kategorycznie nie robić?
Mówiąc o burzy, musimy zawsze pamiętać o tym, że jej przebieg może być bardzo zróżnicowany. Nigdy do końca nie wiemy, jaka będzie siła wyładowań atmosferycznych i czy ostatecznie nie spadnie grad.
Według danych IMGW burze mogą pojawić się na terenie całego kraju. Synoptycy ostrzegają przed podtopieniami i gradem. Dlatego informujemy, gdzie jest burza. Pomocne w ustaleniu szczegółów, są wszelkie dane udostępniane przez Instytut Meteorologii.
Jak czytamy z informacji zamieszczonych na Facebooku IMGW, burze są obecne nad Polską już od wczesnych godzin porannych. Początkowo obserwowano je głównie w centralnej Polsce, ale fronty zaczynają się rozwijać także w innych częściach kraju.
Więcej informacji o pogodzie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Dla wielu województw wydano ostrzeżenia meteorologiczne. Według IMGW najtrudniejsza sytuacja pogodowa dotyczy regionów objętych alertem drugiego stopnia, a są nimi poniższe województwa:
Przewidywane są silne wichury i podtopienia, a miejscami może spaść grad.
Należy bezwzględnie unikać chowania się pod drzewami lub przebywania na otwartej przestrzeni. Jeżeli jesteśmy na łodzi, należy dopłynąć do brzegu i jak najszybciej oddalić się od tafli wody. Pamiętajmy, że jest ona przewodnikiem prądu.
Jeżeli przebywamy w samochodzie, to powinniśmy w nim pozostać, stanowi on bezpieczne miejsce. Warto usunąć z balkonów wszystkie rzeczy, które mógłby porwać wiatr, aby nie stanowiły zagrożenia.