Gdzie jest burza i intensywne opady deszczu? W niektórych rejonach mogą wystąpić lokalne podtopienia

Nad znaczą częścią naszego kraju, rozpościerają się fronty burzowe. Zanim zdecydujemy się na wyjście z domu czy podróż samochodem, warto sprawdzić, gdzie prognozowane są intensywne opady deszczu, burze, a nawet grad.
Zobacz wideo Burza uszkodziła przejazd kolejowy, policjanci zauważyli nadjeżdżający pociąg

Burza - jedni się jej boją i zamykają wszystkie okna, odłączają zasilanie różnych sprzętów domowych, inni stoją na balkonach, czy w oknach, bo uwielbiają podziwiać ten stan natury. Skąd pozyskać informacje na temat zbliżającej się burzy i jak należy się zachować, a czego kategorycznie nie robić?

Gdzie jest burza? Sprawdź, w którym rejonie będzie wichura i grad

Mówiąc o burzy, musimy zawsze pamiętać o tym, że jej przebieg może być bardzo zróżnicowany. Nigdy do końca nie wiemy, jaka będzie siła wyładowań atmosferycznych i czy ostatecznie nie spadnie grad.

Według danych IMGW burze mogą pojawić się na terenie całego kraju. Synoptycy ostrzegają przed podtopieniami i gradem. Dlatego informujemy, gdzie jest burza. Pomocne w ustaleniu szczegółów, są wszelkie dane udostępniane przez Instytut Meteorologii.

Jak czytamy z informacji zamieszczonych na Facebooku IMGW, burze są obecne nad Polską już od wczesnych godzin porannych. Początkowo obserwowano je głównie w centralnej Polsce, ale fronty zaczynają się rozwijać także w innych częściach kraju. 

Więcej informacji o pogodzie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Gdzie jest burza? Alerty dla wielu regionów, możemy spodziewać się gradu

Dla wielu województw wydano ostrzeżenia meteorologiczne. Według IMGW najtrudniejsza sytuacja pogodowa dotyczy regionów objętych alertem drugiego stopnia, a są nimi poniższe województwa:

  • warmińsko-mazurskie,
  • kujawsko-pomorskie (część powiatów),
  • mazowieckie,
  • łódzkie,
  • świętokrzyskie,
  • śląskie,
  • małopolskie.

Przewidywane są silne wichury i podtopienia, a miejscami może spaść grad.

Jak zachować się podczas burzy?

Należy bezwzględnie unikać chowania się pod drzewami lub przebywania na otwartej przestrzeni. Jeżeli jesteśmy na łodzi, należy dopłynąć do brzegu i jak najszybciej oddalić się od tafli wody. Pamiętajmy, że jest ona przewodnikiem prądu.

Jeżeli przebywamy w samochodzie, to powinniśmy w nim pozostać, stanowi on bezpieczne miejsce. Warto usunąć z balkonów wszystkie rzeczy, które mógłby porwać wiatr, aby nie stanowiły zagrożenia.

Więcej o: