Zdjęcie z Google Maps wywołuje ciarki na plecach. To zupełnie coś innego niż się wydaje

Podczas wycieczki po Google Map można dokonać odkrycia, na widok którego w pierwszej chwili dostaje się gęsiej skórki. W rzeczywistości jednak tajemnicze zdjęcie nie przedstawia tego, co się wydaje na pierwszy rzut oka i skrywa za sobą ciekawą historię.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Tajemnicze miejsce widoczne na zdjęciu znajduje się na polu w Finlandii, w gminie Suomussalmi, w regionie Kainuu. Chociaż na pierwszy rzut oka wygląda, jakby wśród traw stał tłum ludzi, w rzeczywistości znajduje się tam coś zupełnie innego.

Niepokojące odkrycie na Google Maps. Co znajduje się w polu?

Wytłumaczenie jest dużo prostsze, niż wielu mogłoby się spodziewać. Zdjęcie przedstawia instalację artystyczną, która po fińsku nazywa się Hiljainen Kansa, czyli "Cisi ludzie". Składa się z prawie tysiąca postaci przypominających strachy na wróble. Figury są przebierane dwa razy w roku w ubrania pochodzące ze zbiórki.

Cichych ludzi można zobaczyć w polu przy autostradzie nr 5 od 1994 roku. Po raz pierwszy jednak instalacja została zaprezentowana w 1988 roku na Polu Lassili w Helsinkach, skąd została jednak przeniesiona.

Co przedstawia instalacja? Autor pozostawia odbiorcy pole do interpretacji

Autorem instalacji jest Reijo Kela, który jednak nie komentuje znaczenia swojego dzieła i pozostawia je do interpretacji odbiorcy. Według Amusing Planet jedną z najpopularniejszych teorii jest, że dzieło jest memoriałem dla ofiar wojny zimowej między Finlandią a Związkiem Radzieckim w latach 1939-1940.

Rankiem, gdy jest oświetlona od tyłu, ta nieruchoma armia wydaje się posępna, a nawet groźna. Jednak w miarę upływu dnia ich oblicze rozjaśnia się wraz z zachodem słońca; przedstawiają wyraźnie wesoły i kolorowy obraz

- czytamy na oficjalnej stronie internetowej gminy Suomussalmi. 

Więcej o: