Pociągiem z Polski do Chorwacji jeszcze nie w tym roku. Ale w przyszłym prawdopodobnie już tak

Połączenie kolejowe między Polską a Chorwacją w tym roku nie dojdzie do skutku. Oznacza to, że turyści z Polski, którzy zechcą odwiedzić ten zagraniczny kraj, będą musieli wybrać podróż samochodem, busem bądź samolotem.

- Linia z Polski do Chorwacji nie ruszy w tym roku - mówiła kierowniczka projektu przewoźnika RegioJet, Tereza Ptackova, cytowana przez portal Total Croatia News. Jak się okazuje, nie tylko turyści mają nadzieję, że w przyszłym roku uruchomiona zostanie linia kolejowa pomiędzy Polską a Chorwacją. 

Zobacz wideo Jakie są największe bolączki transportu publicznego w Polsce?

Pociąg z Polski do Chorwacji w tym roku nie pojedzie. Połączenie miało być hitem wśród turystów

Czeski RegioJet otrzymał zgodę polskiego Urzędu Transportu Kolejowego na uruchomienie nowego połączenia kolejowego z Krakowa do Rijeki i Splitu, który miał wystartować w wakacje 2022. W marcu ostudzono jednak zapał turystów. Ogłoszono, że pociąg do Chorwacji w tym roku nie pojedzie.

Z dokumentów złożonych w Urzędzie Transportu Kolejowego można było dowiedzieć się, że pociąg miał kursować z Dworca Głównego w Krakowie o godz. 15:30. Następnie miał zatrzymywać się w Katowicach (16:28), Tychach (16:48), Rybniku (17:14) oraz Wodzisławiu Śląskim (17:29). W Czechach miał dojeżdżać między innymi do Ostrawy i Otrokowic. Następne stacje na trasie to Wiedeń, Zagrzeb i Ogulin - stamtąd część wagonów miała jechać do Rijeki (8:36) i do Splitu (12:21).

Szukasz podobnych treści? Sprawdź Gazeta.pl

Według wstępnych ustaleń skład do Chorwacji miał jechać we wtorki, piątki i niedziele, a do Polski w poniedziałki, środy oraz soboty. Podróż w jedną stronę miała trwać około 20 godzin.

 "Staramy się jak najwięcej pomóc"

 - Mamy nadzieję, że w przyszłym roku ruszymy z Polski. W tej niezwykle trudnej sytuacji staramy się jak najwięcej pomóc, więc przewozimy ukraińskich uchodźców z polskich miast przygranicznych, w tym Przemyśla, bezpośrednio do Czech. We współpracy z Clovik v tisni, CD Cargo i Rail Cargo Logistics wysyłamy również pomoc materialną na Ukrainę - informowała Tereza Prackova, kierowniczka projektu.

Zgoda na realizowanie połączenia

Jeszcze w lutym Michał Plaza, przedstawiciel RegioJet mówił w rozmowie z Podróże Gazeta.pl, że w tym roku pociąg nie pojedzie i że przyznanie zgody na uruchomienie nowego połączenia kolejowego z Krakowa do Rijeki i Splitu przez Urząd Transportu Kolejowego od 15 czerwca 2022 roku jest jednoznaczne z terminem uruchomienia trasy.

- Na razie otrzymaliśmy zgodę na realizowanie połączenia i weryfikujemy możliwość uruchomienia go w tym roku. Najbardziej prawdopodobne będzie, że nastąpi to dopiero w 2023 roku - mówi w rozmowie z Podróże Gazeta Michał Plaza, przedstawiciel RegioJet.

W decyzji UTK można znaleźć też wstępny rozkład jazdy. Jak zaznacza Michał Plaza, rozkład może ulec zmianie po uruchomieniu trasy. - Jest to rozkład orientacyjny na potrzeby powiadomienia o nowych usługach przy ubieganiu się u regulatora o uzyskanie zgody. Ostateczny kształt rozkładu będzie zależeć od pięciu europejskich zarządców infrastruktury - tłumaczy przedstawiciel czeskiego przewoźnika.

Więcej o: