Chociaż ciąża bliźniacza u łosia wcale nie jest rzadkim zjawiskiem, to jednak nieczęsto zdarza się zobaczyć łosie bliźnięta na żywo. Ten gatunek jest co prawda mniej płochliwy niż sarny i jelenie i łatwiej się do niego zbliżyć, jednak gdy zachowamy się zbyt niefrasobliwie, zwierzęta mogą stawić dla nas zagrożenie (jak ostrzega Nadleśnictwo Goleniów).
Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl
Wiosna to czas pieszych wędrówek i wypraw do lasu, w czasie których możemy natknąć się na wiele gatunków zwierząt i ich młode. Dla swojego własnego dobra lepiej zachować jednak od nich bezpieczny dystans, o czym przypomina Nadleśnictwo Wichrowo:
Bliźniaki łosia. Cudne, ale jeśli spotkacie takie maleństwa na spacerze, radzimy zdecydowany odwrót. Zbyt długie podziwianie raczej nie spodoba się ich mamie - klępa w obronie swoich łoszaków może zaatakować.
Choć łoś nie wygląda groźnie, w rzeczywistości jest to zwierzę dość agresywne - zarówno w stosunku do ludzi, jak i innych zwierząt. Kiedy wyczuwa zagrożenie, potrafi poturbować lub stratować intruza. Dotyczy to również łoszy (zwanej inaczej klępą), która potrafi zareagować ostro, gdy ktoś zbliży się do jej potomstwa.
Klępy osiągają dojrzałość płciową, gdy mają rok i cztery miesiące. Byki natomiast uczestniczą w rui po raz pierwszy, gdy skończą dwa lata i cztery miesiące. Gody u tych zwierząt odbywają się we wrześniu-październiku, a główne nasilenie rui następuje w drugiej połowie września. Ruja u samicy wynosi około siedmiu dni, ciąża trwa 226-244 dni. Cielęta przychodzą na świat przeważnie w maju i na początku czerwca. Laktacja może przeciągnąć się nawet jesieni. Samice łosi rodzą jedno lub dwoje młodych. Bardzo rzadko zdarzają się trojaczki.