Najdroższe miasta świata 2022. Na podium Nowy Jork i Hongkong, ale w czołówce także europejskie ośrodki

Hongkong, Nowy Jork i Genewa - według najnowszego rankingu te trzy miasta są obecnie najdroższymi miejscami do życia dla ekspatów, czyli specjalistów, którzy zdecydowali się na pracę poza granicami swojej ojczyzny.

Co roku firma ECA International zbiera dane dotyczące kosztów życia i na ich podstawie przygotowuje ranking najdroższych miast na świecie. Tegoroczne, przygotowane w marcu zestawienie zostało opublikowane przez portal bloomberg.com. Z rankingu wynika, że najdroższym miastem na świecie jest Hongkong. Tytuł trafił do azjatyckiej metropolii po raz drugi z rzędu.

Zobacz wideo Kunz: Chęć podróżowania jest tak duża, że naprawdę duże lotniska korkują się

Szukasz podobnych treści? Sprawdź Gazeta.pl

Dwa europejskie miasta w pierwszej piątce

Co dokładnie wpływa na miejsce w rankingu? Pod uwagę brane są takie czynniki, jak: wartość lokalnej waluty, a także ceny czynszu, transportu publicznego oraz podstawowych produktów spożywczych, takich jak olej czy mleko.

W tym roku specjaliści pracujący za granicą najwięcej środków na codzienne funkcjonowanie muszą przeznaczyć w azjatyckiej metropolii. Za filiżankę kawy trzeba tam bowiem zapłacić ponad pięć dolarów. Litr benzyny to z kolei koszt ponad trzech dolarów, a kilogram pomidorów - ponad 11. 

- Chociaż Hongkong odczuł w ubiegłym roku skutki rosnącej światowej inflacji w mniejszym stopniu niż inne lokalizacje w regionie i na świecie, to jednak nadal pozostaje najdroższym miejscem - wyjaśnił w komunikacie prasowanym Lee Quane, dyrektor regionalny ECA International na Azję.

Na drugim miejscu najdroższych miejsc do życia dla ekspatów uplasował się z kolei Nowy Jork, a na trzecim - Genewa. Pierwszą piątkę zestawienia zamyka Londyn i Tokio. Według portalu Bloomberg na wysokie miejsca, jakie zajmują w rankingu te miasta, ma wpływ przede wszystkim wzrost cen czynszu i zakwaterowania. 

Poniżej przedstawiamy pierwszą dwudziestkę tegorocznego rankingu najdroższych miast na świecie:

 1. Hongkong (Chiny),
 2. Nowy Jork (USA),
 3. Genewa (Szwajcaria),
 4. Londyn (Wielka Brytania),
 5. Tokio (Japonia),
 6. Tel Awiw (Izrael),
 7. Zurych (Szwajcaria),
 8. Szanghaj (Chiny),
 9. Kanton (Chiny),
 10. Seul (Korea),
 11. San Francisco (USA),
 12. Shenzhen (Chiny),
 13. Singapur,
 14. Pekin (Chiny),
 15. Jerozolima (Izrael),
 16. Bern (Szwajcaria),
 17. Yokohama (Japonia),
 18. Kopenhaga (Dania),
 19. Oslo (Norwegia),
 20. Tajpej (Tajwan).

A gdzie jest najtaniej? Wynik zaskakuje

ECA International w swoim badaniu przeanalizowała ceny towarów i usług w 490 miejscach na całym świecie, a także koszty wynajmu mieszkania w około 410 lokalizacjach. W raporcie uwzględniono natomiast 207 miast ze 120 krajów.

Z przedstawionych danych wynika, że najtańszym miejscem do życia dla ekspatów jest znajdująca się w Turcji Ankara.

Źródło: www.bloomberg.com

Więcej o: