Co roku firma ECA International zbiera dane dotyczące kosztów życia i na ich podstawie przygotowuje ranking najdroższych miast na świecie. Tegoroczne, przygotowane w marcu zestawienie zostało opublikowane przez portal bloomberg.com. Z rankingu wynika, że najdroższym miastem na świecie jest Hongkong. Tytuł trafił do azjatyckiej metropolii po raz drugi z rzędu.
Szukasz podobnych treści? Sprawdź Gazeta.pl
Co dokładnie wpływa na miejsce w rankingu? Pod uwagę brane są takie czynniki, jak: wartość lokalnej waluty, a także ceny czynszu, transportu publicznego oraz podstawowych produktów spożywczych, takich jak olej czy mleko.
W tym roku specjaliści pracujący za granicą najwięcej środków na codzienne funkcjonowanie muszą przeznaczyć w azjatyckiej metropolii. Za filiżankę kawy trzeba tam bowiem zapłacić ponad pięć dolarów. Litr benzyny to z kolei koszt ponad trzech dolarów, a kilogram pomidorów - ponad 11.
- Chociaż Hongkong odczuł w ubiegłym roku skutki rosnącej światowej inflacji w mniejszym stopniu niż inne lokalizacje w regionie i na świecie, to jednak nadal pozostaje najdroższym miejscem - wyjaśnił w komunikacie prasowanym Lee Quane, dyrektor regionalny ECA International na Azję.
Na drugim miejscu najdroższych miejsc do życia dla ekspatów uplasował się z kolei Nowy Jork, a na trzecim - Genewa. Pierwszą piątkę zestawienia zamyka Londyn i Tokio. Według portalu Bloomberg na wysokie miejsca, jakie zajmują w rankingu te miasta, ma wpływ przede wszystkim wzrost cen czynszu i zakwaterowania.
Poniżej przedstawiamy pierwszą dwudziestkę tegorocznego rankingu najdroższych miast na świecie:
ECA International w swoim badaniu przeanalizowała ceny towarów i usług w 490 miejscach na całym świecie, a także koszty wynajmu mieszkania w około 410 lokalizacjach. W raporcie uwzględniono natomiast 207 miast ze 120 krajów.
Z przedstawionych danych wynika, że najtańszym miejscem do życia dla ekspatów jest znajdująca się w Turcji Ankara.
Źródło: www.bloomberg.com