Najlepsze kąpieliska w Europie. Wiemy, w których krajach jest "doskonała" woda

Gdzie wypoczywać latem? Które kąpieliska są najczystsze? Europejska Agencja Środowiska opublikowała roczne sprawozdanie dotyczące wody w kąpieliskach. Polska znajduje się na odległej pozycji.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo "Fuj", "To smutne". Pokazaliśmy efekt sprzątania plaży

Europejska Agencja Środowiska w ciągu całego minionego roku monitorowała 21 859 kąpielisk w całej Europie, a dokładnie w krajach państw członkowskich Unii Europejskiej, Albanii i Szwajcarii. Okazuje się, że prawie 85 proc. kąpielisk w Europie spełniało najbardziej rygorystyczne unijne wymogi dotyczące "doskonałej" jakości wody. 

"Sprawozdanie to przynosi dobre wiadomości dla tych, którzy rezerwują zasłużone letnie wakacje w pięknych europejskich kąpieliskach" - powiedział Virginijus Sinkevicius, europejski komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa. "Niezależnie od tego, czy miejscem docelowym jest grecka plaża, węgierskie jezioro czy francuska rzeka, możemy mieć pewność, że zdecydowana większość kąpielisk charakteryzuje się doskonałą jakością. Jest to korzystne dla środowiska, naszego zdrowia i europejskiego przemysłu turystycznego w czasach odbudowy po pandemii. Zobowiązujemy się do utrzymania tego poziomu oraz do dalszej poprawy na drodze do osiągnięcia naszego celu zerowego poziomu zanieczyszczeń" - dodał.

Lider zestawienia

Liderem zestawienia okazała się Austria. W tym kraju aż 97,7 proc. kąpielisk ma wodę "doskonałej" jakości. Na podium znalazły się również Malta (96,6 proc.) i Grecja (95,8 proc.). Tuż za nimi uplasowała się Chorwacja (95,7 proc.), a pierwszą dziesiątkę domykają jeszcze: Cypr, Dania, Niemcy, Bułgaria, Litwa i Portugalia.

Nasz kraj niestety nie może pochwalić się takim wynikiem. Jedynie 44,5 proc. kąpielisk otrzymało najwyższą ocenę. Trzeba jednak przyznać, że aż 37,1 proc. nie zostało w ogóle sklasyfikowanych. Nieco lepiej wypadły Słowacja i Węgry, z którymi zajmujemy trzy ostatnie pozycje w zestawieniu.

Raport jakości wody w kąpieliskachRaport jakości wody w kąpieliskach fot. European bathing water quality in 2021/ European Environment Agency

Wnioski z badania są pozytywne. Jakość wody znacznie się poprawia. W ubiegłym roku miejsc z doskonałą jakością wody było 84,8 proc., obecnie jest już ich 95,2 proc. Lepiej w raporcie wypadają kąpieliska nadbrzeżne niż te śródlądowe. 

Do poprawy jakości wody może przyczynić się lepsza ocena źródeł zanieczyszczenia i wdrożenie środków zintegrowanej gospodarki wodnej.

Źródło: Europejska Agencja Środowiska

Więcej o: