Kanada. Władze wydały ostrzeżenie dla podróżujących w związku z wirusem małpiej ospy

Jak podaje Agencja Reuter, władze Kanady wydały ostrzeżenie dla osób, które planują wyjechać do ponad 20 państw. Apelują, by podróżni zachowali najwyższy stopień ostrożności. Ostrzegają też przed opóźnieniami w powrocie, które mogą być skutkiem zachorowania na małpią ospę.

Więcej informacji na temat małpiej ospy znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

We wtorek 7 czerwca, kanadyjskie władze wydały wytyczne, które mają obowiązywać podróżnych w związku z rozprzestrzeniającymi się zachorowaniami na małpią ospę. Ostrzeżenie drugiego stopnia dotyczy wyjazdu do ponad 20 krajów (między innymi USA, Wielkiej Brytanii i Australii). Kanadyjska Agencja Zdrowia Publicznego poinformowała, że podróżni, którzy poza granicami kraju zarażą się wirusem, mogą być poddani izolacji. 

Zobacz wideo Sejm odrzuci poprawki Senatu w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym?

Małpia ospa. Kanada wydała ostrzeżenie dla podróżujących

Kanadyjska Agencja Zdrowia publicznego na swoim Twitterze ostrzegła przed potencjalnymi opóźnieniami związanymi z wirusem małpiej ospy.

Jeśli zachorujecie, możecie mieć ograniczony dostęp do odpowiedniej opieki zdrowotnej, a wasz powrót do domu może być opóźniony

- czytamy w tweecie. Jak podaje Reuters, władze wydały ostrzeżenie drugiego stopnia, czyli o stopień niższe niż wezwanie do zrezygnowania z podróży. 

W prawie 30 krajach (głównie europejskich), w których choroba nie występuje endemicznie, odnotowano 911 przypadków zarażenia się wirusem małpiej ospy. W Kanadzie potwierdzono 81 zachorowań, najwięcej w prowincji Quebec. 

Małpia ospa została wykryta po raz pierwszy w 1958 roku u naczelnych. Przenoszą ją niektóre gryzonie. Pierwszy przypadek zakażenia u człowieka zdiagnozowano na początku lat 70. XX wieku w rejonach Afryki Środkowej i Zachodniej. Przez długi czas choroba występowała tylko tam. Patogen rozprzestrzenia się przez bliski kontakt z zarażonym (szczególnie z jego płynami ustrojowymi). 

Więcej o: