Boże Ciało. Czy 17 czerwca jest wolne? Porady, co zrobić, żeby mieć szansę na długi weekend

Czy 17 czerwca jest wolne? Dzień wcześniej, w czwartek 16 czerwca 2022 roku wypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało). Zamknięte są centra handlowe, sklepy spożywcze, różnego rodzaju zakłady, szkoły i uczelnie. Jakie mamy szanse na długi weekend?

Więcej informacji na temat świąt, uroczystości i długich weekendów znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Boże Ciało to święto ruchome, które wypada w czwartek, 60 dni po Wielkiej Nocy. W 2022 roku Uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa wierni obchodzić będą 16 czerwca. Dzień ten jest ustawowo wolny od pracy. Oznacza to, że wszystkie sklepy, drogerie i centra handlowe będą zamknięte. Jeśli właściciel jakiegoś lokalu planuje tego dnia sprzedawać, musi sam stanąć za ladą. 

Zobacz wideo „Wednesday" — nowy serial Netfliksa od Tima Burtona. Jenna Ortega jako Wednesday Addams

Czy 17 czerwca 2022 r. jest dniem wolnym od pracy? Niektórzy mogą liczyć na długi weekend

Boże Ciało jest pierwszym od ponad sześciu tygodni dniem ustawowo wolnym od pracy. Każdy, kto chce cieszyć się długim weekendem, może wziąć wolne na następny dzień. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by przedłużyć sobie urlop o kilka dni i odpoczynek zacząć już 11 czerwca. 

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy 17 czerwca jest dniem wolnym. Dzień następujący po Uroczystości Ciała i Krwi Chrystusa nie jest świętem. Co ciekawe, Kościół Katolicki w 1955 roku zniósł oktawę Bożego Ciała i od tego momentu kolejne dni są uznawane za okres zwykły. Piątek, 17 czerwca nie jest więc ustawowo wolny od pracy. Jeśli zależy nam na długim weekendzie, musimy wziąć urlop. 

Jak długo trzeba czekać na kolejne wolne? Za dwa miesiące obchodzimy Święto Wojska Polskiego. 15 sierpnia w tym roku wypada w poniedziałek, co oznacza, że tego dnia nie musimy iść do pracy. Pracownicy skorzystają więc z trzydniowego weekendu. Mogą go również przedłużyć o kilka dni i cieszyć się jeszcze dłuższym urlopem. 

Więcej o: