Pogoda na dziś. IMGW ostrzega: możliwe burze z gradem i silne opady. Alert w ośmiu województwach

Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenie przed burzami z gradem, podczas których może spaść nawet do 35 litrów wody na metr kwadratowy. Alarmy obowiązują w ośmiu województwach. W których rejonach Polski może być niebezpiecznie?

W środę 8 czerwca można spodziewać się gwałtownych zmian w pogodzie - wszystko z powodu pofalowanego frontu atmosferycznego. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed niebezpiecznymi zjawiskami atmosferycznymi dla kilku województw.

Zobacz wideo "Obserwujemy przesunięcie stref klimatycznych". W Polsce będzie ciepło jak we Włoszech?

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl

W których województwach mogą wystąpić burze z gradem?

Alerty IMGW przed burzami z gradem obowiązują w ośmiu województwach:

  • małopolskim;
  • śląskim;
  • podkarpackim;
  • lubelskim;
  • świętokrzyskim;
  • łódzkim (z wyłączeniem powiatów zachodnich);
  • mazowieckim (z wyłączeniem powiatów północno-zachodnich);
  • podlaskim (z wyłączeniem powiatów północnych).

Prognozuje się wystąpienie burz, którym mogą towarzyszyć silne opady deszczu łącznie od 20 do 35 litrów wody na metr kwadratowy, jak również porywy wiatru do 70 kilometrów na godzinę. W niektórych miejscach może spaść grad.

Alarmy na Śląsku, Ziemi Świętokrzyskiej, w Małopolsce i na Podkarpaciu będą obowiązywały w godzinach między piątą rano a 22 wieczorem w środę. W pozostałych regionach będą ważne od godz. 12 w środę do północy. 

Czym są ostrzeżenia meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia?

Ostrzeżenia pierwszego stopnia są wydawane wtedy, kiedy przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, mogących powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Można spodziewać się wówczas utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia - między innymi opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zaleca się na ten czas zachowanie ostrożności, śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Więcej o: