Ryanair oskarżony o dyskryminację. Przewoźnik wprowadził bulwersującą zasadę

Tanie linie lotnicze Ryanair wprowadziły kontrowersyjny sposób weryfikacji tożsamości podróżnych wsiadających na pokład ich samolotów. Pasażerowie legitymujący się paszportami z RPA, muszą wypełnić test w języku afrikaans. Irlandzki przewoźnik został oskarżony o dyskryminację.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Oni trują Europę. Polska elektrownia na czele listy

Jaki jest najwyższy szczyt w RPA? Jakie miasto jest największe? I kiedy obchodzone jest najważniejsze święto narodowe? To tylko niektóre pytania, na które musiał odpowiedzieć Zinhle Novazi, prawnik z RPA, który, zanim wsiadł na pokład maszyny lecącej z Ibizy do Londynu, musiał wypełnić test.

Utrudnieniem był fakt, że kwestionariusz przygotowany był w języku afrikaans, którego mężczyzna wprawdzie nauczył się w szkole, ale, jak przyznaje, native speakerem nie jest. Dopiero po wypełnieniu testu pozwolono mu wejść na pokład samolotu. Oburzony tym faktem napisał do Departamentu Stosunków Międzynarodowych i Współpracy Republiki Południowej Afryki, ale nie otrzymał odpowiedzi.

Nowa zasada wprowadzona przez Ryanaira poruszyła również innych Południowoafrykańczyków. "To bardzo dyskryminujące dla mieszkańców RPA, którzy nie mówią w afrikaans" - powiedział Reuterowi Siphiwe Gwala. A Conrad Steenkamp, dyrektor generalny Afrikaans Language Council przyznał, że "wprowadzenie takich testów jest całkowicie absurdalne".

RyanairRyanair ostrzega pasażerów. Nawet 200 lotów dziennie może być odwoływanych

Przewoźnik reaguje na komunikat władz RPA

Dlaczego Ryanair wprowadził nowe wymogi dla pasażerów? I dlaczego test jest przygotowany w języku, którym włada jedynie 12 proc. Południowoafrykańczyków? Rzecznik linii lotniczych tłumaczy, że przewoźnik postanowił wprowadzić taką weryfikację pasażerów z powodu informacji o wzroście procederu fałszowania paszportów w RPA.

"Jeśli pasażerowie nie będą w stanie wypełnić tego kwestionariusza, nie będą mogli wsiąść na pokład samolotu" – powiedział rzecznik irlandzkich linii lotniczych i dodaje, że tacy podróżni otrzymają pełny zwrot pieniędzy.

Irlandzki przewoźnik zareagował w ten sposób na komunikat rządu RPA, który wyraził obawy dotyczące fałszowania dokumentów tożsamości. Z informacji rządowych wynikało, że oszuści na szeroką skalę produkują i sprzedają fałszywe południowoafrykańskie paszporty.

Najdłuższy szklany most jest w WietnamieNajdłuższy szklany most na świecie. Został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa

Język apartheidu

Opinię społeczną bulwersuje nie tylko testowanie z wiedzy ogólnej o RPA, ale również wybór języka. Afrikaans jest trzecim najczęściej używanym z 11 języków urzędowych w tym kraju. Posługuje się nim jedynie 12 procent z 58 milionów mieszkańców tego kraju. Od dawna jest utożsamiany z ideologią apartheidu i był uważany za język urzędowy do upadku tego systemu, który nastąpił w 1994 roku.

Źródło: Reuters

Więcej o: