Wakacje 2022. Co trzeba wiedzieć o podróży kamperem? Jak się do niej przygotować?

Podróżowanie kamperem zaczęło cieszyć się coraz większym zainteresowaniem podczas pandemii COVID-19. Taki wybór pozwalał na izolację, unikanie zatłoczonych miejsc i korzystanie z własnych przedmiotów codziennego użytku. Zainteresowanie nie osłabło - wręcz przeciwnie. Jak zatem przygotować się do podróży kamperem? Odpowiadamy.

Jak podaje "Rzeczpospolita", zarejestrowanych jest w sumie ponad 155 tys. kamperów i przyczep. Z kolei do dyspozycji turystów dostępnych jest ponad 450 kempingów w Polsce.

Podróż kamperem - ile to kosztuje?

Jeśli chcemy podróżować kamperem, nie musimy od razu go kupować. To dość wysoki koszt, gdyż za taki pojazd musimy zapłacić od około 50 tys. złotych. Warto więc rozważyć wynajem kampera. Ceny wynajmu za dobę wahają się od 300 do 900 złotych.

Podróżowanie kamperem. Jakie przepisy obowiązują kierowców?

Podczas podróży kamperem obowiązują inne przepisy ruchu drogowego niż podczas jazdy samochodem osobowym. Kampery na obszarze zabudowanym w ciągu dnia mogą poruszać się z prędkością 50 km/h. Nocą ta prędkość może wzrosnąć jedynie do 60 km/h.

Z kolei na autostradzie kamper do 3,5 t może jechać z prędkością 130 km/h, a na drodze ekspresowej  110 km/h. Przed podróżą kamperem za granicę warto zapoznać się z obowiązującymi tam limitami prędkości.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kamperem mogą kierować osoby, które mają prawo jazdy kategorii B. Jeśli jednak pojazd jest większy, może być potrzebne prawo jazdy kategorii C. Podczas jazdy nie można przebywać w części sypialnej kampera. Każdy z podróżujących musi zająć miejsce siedzące i być przypięty pasami.

Podróż kamperem - co zrobić ze ściekami?

Wody po myciu naczyń i kąpieli oraz ścieków z toalet nie możemy wylać w dowolne miejsce. Trzeba zrobić to w specjalnie wyznaczonych miejscach na kempingach i miejscach obsługi podróżnych.

Jeśli jednak zatrzymamy się poza kempingiem, to ścieków musimy pozbyć się w serwisie  na MOP-ie lub kempingu (koszt ok. 10 do 15 zł).

Więcej o: