Planujesz wycieczkę na Zanzibar? Koniecznie sprawdź, kiedy jechać, by nie było tłumów, a pogoda sprzyjała

Wśród wakacyjnych kierunków popularność ostatnio zyskuje wyspa należąca do Tanzanii - Zanzibar. Turkusowe morze, biały piasek i mnóstwo słońca zachęca do wypoczynku. Ale kiedy najlepiej się tam wybrać? Podpowiadamy.

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Budowa domów Natural Park na Zanzibarze

Zanzibar (inaczej zwany Unguja) znajduje się na oceanie indyjskim i jest największą wyspą w archipelagu o tej samej nazwie. Wyspa leży w strefie podrównikowej, co oznacza, że panuje na niej klimat gorący i bardzo wilgotny. Z tego względu na Zanzibarze występują cztery pory roku i nie bez znaczenia jest termin podróży. Od wybranej daty zależy czy pocieszmy się słońcem, czy będziemy patrzeć jak leje deszcz.  Warto więc wiedzieć, kiedy jest najlepszy termin na podróż na Zanzibar.

Na Zanzibarze są cztery pory roku. Zobacz, co charakteryzuje każdą z nich

Leżący na oceanie indyjskim Zanzibar ma cztery pory roku:

  • krótką suchą - w styczniu i lutym, to najcieplejszy okres w roku. Temperatury dochodzą do 32 st. C, jest też sucho i niemal bezchmurnie. Niestety jest też bardzo wilgotno, co potęguje odczuwane temperatury,
  • długa deszczowa - trwa od początku marca do końca maja, jest to pora bardzo obfitych i długotrwałych opadów deszczu. Ulewy mogą trwa nawet kilka dni z rzędu. Z tego powodu niektóre hotele są zamknięte i np. robią remonty. Średnie temperatury to około 30 st.C,
  • długa sucha - przypada na okres od początku czerwca do końca października. To szczyt sezonu, co skutkuje mnóstwem turystów i większymi cenami. Temperatury są w okolicach 27 - 28 st. C, przy jednoczesnym bardzo dużym nasłonecznieniu,
  • krótka deszczowa - obejmuje dwa ostatnie miesiące roku - listopad i grudzień. Temperatury znów są wyższe, wynoszą około 31 st. C, a opady deszczu są krótkie, ale intensywne.

Obostrzenia pandemiczne to druga ważna sprawa. W Tanzanii są określone wymogi dla turystów

Na Zanzibarze (jak i w całej Tanzanii) trzeba mieć certyfikat COVID-19, ale osoby niezaszczepione (lub zaszczepione częściowo) mogą zrobić test PCR na koronawirusa. Należy go wykonać nie więcej niż 72 godziny przed podróżą. W razie braku negatywnego testu podróżny ma obowiązek wykonania go na miejscu (koszt 100 dolarów) i samoizolacji do czasu otrzymania wyników. 

Oprócz tego wszyscy niezaszczepieni podlegają szybkim testom na COVID-19 (koszt to 25 dolarów na Zanzibarze i 10 dolarów w Tanzanii kontynentalnej). Dodatkowo osoby bez zaświadczenia o pełnym szczepieniu muszą zarejestrować się na stronie tutejszego Ministerstwa Zdrowia - www.pimacovid.moh.go.tz.

Z kolei wszyscy przekraczający granicę Tanzanii (niezależnie od statusu zaszczepienia) muszą wypełnić formularz podróżnika (tzw. Travelers Surveillance Form) na stronie internetowej https://afyamsafiri.moh.go.tz/.

Więcej o: