Słowacja. Akcja ratunkowa w Tatrach Wysokich. 34-letnia Polka spadła ze szlaku

Słowaccy ratownicy w nocy z niedzieli na poniedziałek (6 czerwca) przeprowadzili trudną, sześciogodzinną akcję ratunkową. Pomagali 34-letniej turystce z Polski, która spadła ze szlaku w Dolinie Złomisk i doznała urazu nogi.

Horska Zachranna Sluzba poinformowała na Facebooku, że otrzymała prośbę o pomoc polskiej turystce od Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na miejsce pojechało 10 ratowników.

Więcej aktualności znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Himalaizm marzeniem dla bogatych? Sprawdzamy, ile to kosztuje!

Słowaccy ratownicy wyruszyli na pomoc turystce z Polski. Kobieta doznała urazu nogi

Jak poinformowała w mediach społecznościowych Horska Zachranna Sluzba, w nocy z niedzieli na poniedziałek (6 czerwca 2022 r.) otrzymano od polskiego TOPR-u prośbę o pomoc 34-letniej turystce z Polski. Kobieta doznała urazu nogi podczas zejścia w dolinie Złomisk w Tatrach Wysokich. Na pomoc ruszyło 10 słowackich ratowników.

Udzielono jej pierwszej pomocy i nastawiono kończynę. Następnie ratownicy górscy przy pomocy przewoźników przetransportowali kobietę na Popradzki Staw, skąd została zabrana pojazdem terenowym HZS na parking doliny. Z parkingu, na którym pacjentka miała zaparkowany samochód, na własne życzenie została odwieziona do polskiego szpitala przez bliską sobie osobę. Akcja ratunkowa została zakończona o godzinie 3 w nocy

- czytamy na Facebooku Horskiej Zachrannej Sluzby.

Słowacja. Jeden z mężczyzn spadł z Tarczy Gerlacha

W niedzielę ratownicy górscy pomogli również trzem innym mężczyznom. Jeden z nich poślizgnął się na śniegu i spadł z Tarczy Gerlacha, doznając urazu nogi. Poszkodowany Słowak został przebadany, a następnie przetransportowany drogą powietrzną do szpitala.

"Niedługo potem Górskie Pogotowie Ratunkowe otrzymało ponownie prośbę o pomoc z Tatr Wysokich, z Wieży Jastrzębiej. W górnej części drogi wspinaczkowej Machnik-Preyzner spadł jeden ze wspinaczy, który skarżył się na duszności i zranioną nogę. Jego 25-letni towarzysz doznał urazu w okolicy oczu podczas upadku. Ratownicy górscy poprosili załogę VZZS o współpracę przy przyspieszeniu akcji ratowniczej. Po udzieleniu pierwszej pomocy i stopniowej ewakuacji z terenu obaj ranni mężczyźni zostali przetransportowani powietrznie do szpitala" - czytamy na Facebooku.

Więcej o: