Aż ciarki przechodzą. Ryzykują życie, aby zdobyć wodę. Wideo, które "łamie serce"

To nie wyczyn sportowy, a walka o przetrwanie. Kobieta bez liny i zabezpieczenia schodzi do studni, aby zaczerpnąć wody. Środkowe Indie zmagają się z brakiem wody, a szczególnie jedna wioska w stanie Madhya Pradesh. "Są tu trzy studnie, wszystkie prawie wyschły. Żadna ręczna pompa nie działa" - powiedziała agencji ANI jedna z mieszkanek.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Niewygody podróży? Ten wynalazek sprawi, że w samolocie wyśpisz się jak we własnym łóżku

Nagranie wideo dokumentujące brak wody w stanie Madhya Pradesh w środkowych Indiach, stało się viralem. Ale nie o popularność tu chodzi, a o problem, z którym zmagają się mieszkańcy środkowych Indii. Nie tylko w stanie Madhya Pradesh brakuje wody, ale również na kilku innych obszarach.

Film opublikowany przez agencję ANI pokazuje mieszkańców wsi Ghusiya, którzy zmuszeni są do ekstremalnych działań, aby zdobyć wodę. Najpierw widzimy kobietę, która schodzi do studni bez liny lub uprzęży. Kolejne ujęcia pokazują rodzinę skupioną na dnie zbiornika, która z niewielkiego źródełka, które przypomina raczej kałużę, czerpie to cenne źródło życia.

"Musimy zejść do studni, aby nabrać wody. Są tu trzy studnie, wszystkie prawie wyschły. Żadna ręczna pompa nie działa" – powiedziała agencji ANI jedna z kobiet.

Internauci nazwali nagranie "łamiącym serce" i wezwali urzędników do działania.

Ryanair Ryanair ostrzega pasażerów. Nawet 200 lotów dziennie może być odwoływanych

Indie zmagają się z brakiem wody

Z raportu opublikowanego w 2019 roku przez World Resources Institute wynika, że Indie znajdują się wśród 17 krajów, w których "kryzys wodny" jest "niezwykle wysoki". W największym stopniu problem ten dotyka stany: Madhya Pradesh, Pendżab, Radżastan, Uttar Pradesh, Gujarat, Uttarakhand i Haryana.

Z brakiem wody w stanie Madhya Pradesh mieszkańcy borykają się co roku. Władze stanowe obiecały zaopatrzenie każdej wioski w wodę do 2024 roku, ale wciąż woda pitna jest dla milionów ludzi niedostępna.

Mieszkańcy wioski zapowiedzieli, że w tym roku zbojkotują wybory lokalne. "Przedstawiciele rządu i przywódcy polityczni przychodzą tu tylko podczas wyborów. Postanowiliśmy, że nie oddamy na nich żadnego głosu, dopóki nie zostaniemy odpowiednio zaopatrzeni w wodę" – mówią.

Przewiduje się, że do 2050 roku Indie zmagać się będą z poważnym niedoborem wody, a 30 miast z tego powodu nie przetrwa.

Marmaris/ Fot. Shutterstock Turcja. Turyści narzekają na ograniczenia w hotelach. "Rośnie liczba skarg"

Kiedyś największy stan w Indiach

Madhya Pradesh to stan w środkowych Indiach, który do 1 listopada 2000 roku był największym stanem w kraju. 22 lata temu z jego terytorium został wydzielony stan Chhattisgarh. Madhya Pradesh graniczy ze stanami Uttar Pradesh, Chhattisgarh, Maharashtra, Gujarat i Radżastan.

Źródła: BBC / Wikipedia

 

Więcej o: