Wraca połączenie Kowno-Białystok. Podróż pociągiem na Litwę potrwa niecałe pięć godzin

Litewski przewoźnik LGT Link wznawia przejazdy międzynarodowe z polskim przewoźnikiem Polregio. Od 1 lipca, po dłuższej przerwie, znów zaczną kursować pociągi na trasie Kowno-Białystok. Podróż z Polski na Litwę pociągiem będzie trwać około czterech i pół godziny.

Jak podaje litewski portal informacyjny Delfi, linie kolejowe LTG Link  wciąż negocjują z Polską. Chodzi o  możliwość połączenia dwóch stolic - Wilna i Warszawy - bezpośrednią trasą kolejową.

Pociągiem na Litwę. Po dwóch latach wraca połączenie Kowno-Białystok

Pierwszy pociąg pasażerski na trasie Kowno-Białystok zaczął kursować w 2016 roku. W marcu 2020 roku, z powodu pandemii koronawirusa, trasa została tymczasowo zawieszona. Jednak od 1 lipca turyści znów będą mogli skorzystać z przejazdu pociągiem na trasie Kowno-Białystok.

Zobacz wideo Nocne połączenia kolejowe w Europie? Ekspert: Alternatywa dla samolotu

- Połączenia międzynarodowe wymagają kompleksowych rozwiązań. Przygotowywaliśmy się do tego powrotu od wielu miesięcy, więc po zniesieniu niemal wszystkich ograniczeń dotyczących COVID-19 i obserwowaniu rosnącego zapotrzebowania na połączenia z Polską, już teraz możemy przedstawić daty pierwszych kursów do Polski - mówił w rozmowie z portalem Delfi Linas Bauzys, szef LTG Link.

Pociągi z 140 miejscami siedzącymi będą odjeżdżać z Białegostoku w piątki i soboty o godzinie 14.58, a z Kowna w soboty i niedziele o godz. 9.10. Podróż potrwa około czterech i pół godziny. Cena biletu standardowego wynosić będzie 11 euro, czyli około 50 złotych.

Więcej ciekawych tematów na stronie głównej Gazeta.pl

Z kolei osoby, które będą chciały odbyć podróż z Warszawy do Kowna z przesiadką w Białymstoku, będą jechać pociągiem łącznie z przesiadką osiem godzin.

Międzynarodowa trasa Polska-Litwa. Zasady podróżowania pociągiem na trasie Kowno-Białystok

Jak podaje Delfi, podróżujący obowiązkowo będą musieli mieć przy sobie dokumenty tożsamości i wydrukowane bilety podróżne. Na tej międzynarodowej trasie będzie można przewozić osobisty bagaż podręczny lub rowery, ale też podróżować ze zwierzętami. W takim przypadku należy jednak mieć zaświadczenie weterynaryjne. Za przewóz roweru, zwierzęcia bądź bagażu cięższego niż 36 kg, ale ważącego nie więcej niż 50 kg, zapłacimy dwa euro za każde z nich.

- Koleje są niezawodnym sposobem transportu ludzi, dlatego dziś ważniejsze niż kiedykolwiek jest aktywne połączenie kolejowe z Zachodem. Jednocześnie przywracamy entuzjastom pociągów możliwość wyjazdu w celach wypoczynkowych do polskich miast, dotarcia do Warszawy, a przez nią także do innych miast europejskich - dodał Linas Bauzys, szef LTG Link.

Więcej o: