Wczasy pod gruszą. Na czym to polega? Można zyskać spory zastrzyk gotówki na wakacje

Wczasy pod gruszą to nic innego jak dofinansowanie urlopu wypoczynkowego. Ten rodzaj dodatku umożliwia pracownikowi spory zastrzyk gotówki. Komu więc należą się wczasy pod gruszą i ile można na tym zyskać? Wyjaśniamy.

Nazwa "wczasy pod gruszą" dla wielu może brzmieć wręcz archaiczne. Ale nie dajcie się zwieść! Każdego roku wielu pracowników korzysta z tego rodzaju dofinansowania. Jak je otrzymać? Podpowiadamy.

Wakacje pod gruszą. Kto może liczyć na zastrzyk gotówki?

O "wczasy pod gruszą" możemy starać się, gdy pracodawca założył Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFFŚ), czyli zakładową skarbonkę. Zbierane są tam pieniądze na dodatki pracownicze i różnego rodzaju dofinansowania. Zgodnie z Ustawą z dnia 4.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych ZFFŚ powinien znajdować się we wszystkich:

  • firmach, które zatrudniają co najmniej 50 osób,
  • jednostkach samorządowych,
  • zakładach budżetowych (np. policja).

Co warto wiedzieć na temat wakacji all inclusive? Czy wakacje nad Bałtykiem są droższe niż na południu? 4 osoby porównują wydatki

O dofinansowanie wakacji może starać się każdy pracownik, który jest zatrudniony na umowę o pracę -niezależnie od zarobków, stanowiska, czasu pracy i jej stażu. Co więcej, z dodatku tego mogą skorzystać też emeryci, którzy wcześniej pracowali w firmie. Z takiego dodatku można korzystać tylko raz do roku. Urlop musi trwać nie mniej niż 14 dni. Nie trzeba jednak udowadniać, gdzie się go spędziło.

Wczasy pod gruszą. Ile pieniędzy można otrzymać?

Kwota dopłaty uzależniona jest od różnorodnych czynników. Z ustawy wynika, że na największe dofinansowanie mogą liczyć osoby, które zarabiają najmniej. Warto jednak mieć na uwadze, że każda firma ma swoje własne zasady przyznawania dofinansowań. Określane są one przez regulamin ZFFŚ. Warto więc sprawdzić, ile wynosi najmniejsza i największa kwota, którą możemy otrzymać w ramach wczasów pod gruszą. 

Szpital (zdjęcie ilustracyjne) Wakacje 2022. Czy powinniśmy bać się małpiej ospy?

Więcej informacji o podróżach znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Warto też wiedzieć, że od dodatku nie odprowadza się składek ZUS, a jeśli wysokość dofinansowania przekracza 380 złotych, to kwota ta jest wolna od podatku.

Więcej o: