Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Zasady numeracji miejsc w pociągach na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niejasne i skomplikowane. Ten środek transportu ma jednak swoje tajemnicze oznaczenia, które można w prosty sposób wyjaśnić. Poznając zasady numeracji, już nigdy nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem właściwego miejsca.
Numeracja miejsc w pociągach obowiązująca w Polsce wynika z założeń ustalonych wiele lat temu przez Międzynarodową Unię Kolei, zapisanych w "Karcie UIC 580". Dokument ten obowiązuje w niemal całej Europie i pozwala przewoźnikom na wysyłanie swoich wagonów w trasy międzynarodowe. To dzięki niemu koleje z innych państw mogą sprzedawać bilety na polskie pociągi, mając pewność, że dane miejsce będzie zawsze w tym samym położeniu. Poznając zasady, układ miejsc przestaje być skomplikowany i tajemniczy.
W pociągach z przedziałami numeracja wygląda następująco. W sześcioosobowych wagonach PKP pierwszej klasy rozkład miejsc jest wbrew pozorom bardzo logiczny. Siedzenia rozpoczynają się od "11" i idą tylko w górę.
Warto wspomnieć, że pierwsza cyfra zawsze oznacza numer przedziału. Z kolei druga cyfra zawsze informuje nas o numerze siedzenia. Zasada jest bardzo prosta - miejsca z końcówkami jeden i dwa znajdują się przy drzwiach przedziału, numer trzy i cztery pośrodku, a pięć i sześć przy oknie. Miejsca parzyste zawsze są po prawej stronie przedziału, a nieparzyste naprzeciwko.
A co z numeracją miejsc w wagonach bezprzedziałowych? Siedzenia w jednym rzędzie mają tę samą cyfrę dziesiątek. W wagonach bezprzedziałowych pierwszej klasy w rzędzie są trzy miejsca, natomiast w wagonach drugiej klasy - cztery miejsca. Do wyboru są fotele przy stoliku, zwrócone do siebie przodem oraz w układzie "autobusowym" - jedno za drugim.
Kolejną ciekawostką jest oznaczanie względem kierunku jazdy. Ustalono, że miejsca nieparzyste są zgodne z kierunkiem jazdy, natomiast parzyste przeciwnie. Ta metoda jednak często się nie sprawdza ze względu na brak informacji o tym jak obrócony jest wagon oraz ze względu na występowanie wielu składów.
Wagony pierwszej klasy także mają swoje oznaczenia. Miejsca parzyste, znajdują się po prawej stronie przedziału, a nieparzyste - naprzeciwko. Numery liczymy od wejścia, więc pierwsze znajdzie się przy drzwiach po lewej stronie. Dzięki temu wiemy, że miejsce numer 26 znajduje się w drugim przedziale po prawej stronie przy oknie.
Więcej informacji związanych z koleją znajdziesz w naszym artykule: Jak kupić bilety PKP? Intercity łączy siły z aplikacją mPay. Dodano nową możliwość zakupu biletów.
Źródło: nakolei.pl