O tym musisz pamiętać, jadąc do Rzymu! 12 wskazówek, które mogą się przydać [LISTA]

Rzym to miasto, w którym stykają się ze sobą starożytne budowle i nowoczesne obiekty. Jest tam co oglądać, dlatego warto poznać garść wskazówek, które ułatwią poruszanie się po tym niezwykłym miejscu.

Planując urlop w Wiecznym Mieście, warto zapoznać się z jego historią. Warto mieć także na uwadze, że jest to miasto bardzo głośne i gwarne. Jeżeli jednak nie przeszkadza nam hałas i tłum ludzi, śmiało planujmy tam urlop. Portal tripadvisor radzi, jak zachować się w stolicy Włoch.

Zobacz wideo Ewelina Lisowska zwiedza Rzym

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl.

Rzym: 12 wskazówek, które ułatwiają poruszanie się po stolicy Włoch

 1. Wybierz odpowiednie miejsce na nocleg: hotel, hostel lub pensjonat. Jeśli interesujesz się historią miasta i aktywnym zwiedzaniem, zatrzymaj się w pobliżu historycznego centrum Centro Storico. Musisz tylko mieć na uwadze, że w samym centrum dostęp do transportu publicznego jest ograniczony. Dlatego warto rozważyć zakwaterowanie na peryferiach Rzymu, np. w Esquilino.
   
 2. Kup z odpowiednim wyprzedzeniem bilety na transport miejski. Możesz je nabyć w sklepach z tytoniem lub w automatach dostępnych na stacjach metra i autobusów. 

 3. Unikaj najbardziej obleganych restauracji położonych w centrum. Lepsze i tańsze oferty czekają w lokalach położonych nieco dalej.

 4. Jak uniknąć tłumów? Jest to bardzo trudne, gdyż w zasadzie Rzym jest zatłoczony o każdej porze roku. Najlepszy czas na w miarę spokojne zwiedzanie to wiosna - od połowy marca do maja. Do Rzymu dobrze też udać się jesienią (od połowy września do listopada).

 5. Upewnij się, kiedy obiekty muzealne są otwarte. Wiele z nich w poniedziałki jest niedostępnych dla turystów, a większość kościołów w niedzielę jest zamknięta dla zwiedzających.

 6. Kupuj bilety z wejściem bez kolejki.

 7. Uważaj na złodziei - trzymaj osobno karty kredytowe i gotówkę, własne torby i pakunki trzymaj przed sobą. 

 8. Pamiętaj o odpowiednim stroju. Jeżeli planujesz zwiedzanie Koloseum, Muzeów Watykańskich czy Bazyliki św. Piotra, miej na uwadze, że nie wejdziesz w te miejsca z odkrytymi ramionami i w szortach.

 9. Wybieraj mniej uczęszczane drogi: w dosłownie każdym zakątku Rzymu kryje się coś wartego uwagi.
   
 10. Pamiętaj o odpowiednim obuwiu: wiele rzymskich ulic i alejek jest wyłożone kostką brukową, dlatego warto zrezygnować ze szpilek na rzecz wygodnych sportowych butów.

 11. Możesz czerpać wodę do picia z fontann - w Rzymie ich nie brakuje.

 12. Miej przy sobie trochę gotówki: płatność kartą nie jest zbyt powszechna w Rzymie. Dlatego też gotówka zawsze się przydaje, zwłaszcza w małych kawiarniach, u ulicznych sprzedawców, na lokalnych straganach oraz przy napiwkach.

Co warto mieć ze sobą w czasie podróży do Rzymu?

Kiedy szykujemy się do podróży, warto wziąć ze sobą  między innymi zatyczki do uszu (przydadzą się, gdy będziecie nocować w centrum miasta), adapter (przejściówkę do włoskich gniazd elektrycznych) oraz okrycie na głowę (kapelusz, chustę itp.).

Więcej o: