Tunezja łagodzi zasady wjazdu. Liczy na Polaków

Tunezja podjęła decyzję o złagodzeniu obostrzeń pandemicznych. Pięciodniowa kwarantanna dla osób niezaszczepionych zostaje zniesiona.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Luksus made in Poland. Te jachty robią furorę na świecie

Tunezja przez długie lata konkurowała z Egiptem, ale pandemia mocno odbiła się na branży turystycznej. Przez ostatnie dwa lata kraj chętnie wybierany przez Polaków był w dużej mierze zamknięty, ale już w tym roku sporo zaczęło się zmieniać.

"Touroperatorzy potwierdzają duży popyt na wakacje w Tunezji. Liczymy, że w tym roku odwiedzi nas 100 tysięcy turystów z Polski, czyli tyle, co w 2019 roku" – mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Mohamed Moez Belhassine, minister turystyki tego kraju

Zaszczepieni bez testów

Na początku roku, a dokładnie od 15 lutego zniesiono obowiązek testowania zaszczepionych. Zmiana ta natychmiast zaowocowała ożywieniem branży. W drugiej połowie kwietnia Tunezja była w pierwszej piątce kierunków wybieranych przez klientów biur podróży. 

Niezaszczepieni bez kwarantanny

Osoby niezaszczepione mogły wjechać na teren Tunezji, ale pod warunkiem wykonania testu PCR 48 godzin przed przyjazdem lub testu antygenowego na 24 godziny przed. Obowiązywała również pięciodniowa kwarantanna. Teraz Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o rezygnacji z przymusowej izolacji. Wciąż obowiązuje konieczność wykonania testu przed wyjazdem.

"Liczymy, że w 2022 roku osiągniemy 50-65 procent ruchu turystycznego z roku 2019. Te liczby dotyczą całego ruchu turystycznego, nie tylko z Polski. W wypadku Polski liczymy na 100 tysięcy turystów, czyli wielkość z 2019 roku. Jest duża szansa na to, że to się uda we współpracy z polskimi partnerami. Polska jest ważnym rynkiem dla Tunezji. Ma potencjał, rozwija się. W moich rozmowach touroperatorzy potwierdzają duży popyt na destynacje tunezyjskie (…) Chcemy wydłużyć sezon poza samo lato. Polska wydaje się dobrym partnerem, żeby osiągnąć ten cel" – powiedział "Rzeczpospolitej" Mohamed Moez Belhassine.

Tunezyjski minister turystyki dodaje, że warunki zdrowotne i sanitarne poprawiły się na tyle, że rozważane jest wprowadzanie kolejnych zmian łagodzących obostrzenia. "Mamy nadzieję, że być może obejmie ono zniesienie konieczności okazywania certyfikatu. Spodziewam się, że stanie się to już wkrótce" – dodał.

Źródło: visatunisia.com / Rzeczpospolita

Więcej o: