Chcesz spędzić wakacje w ciszy i spokoju? Proponujemy te trzy mało znane miejsca w Chorwacji

Chorwacja kojarzy się większości turystów z Dubrownikiem, Istrią czy Splitem. Ale Chorwacja ma też lokalizacje idealne dla tych, którzy chcą spędzić urlop w ciszy i spokoju. Przedstawiamy trzy mało znane miejsca w Chorwacji.

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Sprytna wyprawa na plażę, czyli zrób sobie torbę, grilla i wkłady do lodówki, a potem ukryj cenne rzeczy!

Choć w Chorwacji nie brakuje typowo turystycznych, obleganych miast, można tam znaleźć także kameralne miejsca dla osób, preferujących spokojny wypoczynek z dala od tłumów. Gdzie się wybrać, aby odpocząć od hałasu i zgiełku? Oto nasze propozycje.

Hum - najmniejsze miasto świata

Naszą listę zaczniemy od najmniejszego miasta na świecie - Hum. Na stałe mieszka tu około 30 osób, więc tłumów tu nie uświadczymy. Co ciekawego można tu zobaczyć? Przede wszystkim dwa zabytkowe kościoły:

 • Św. Hieronima z XII wieku - znajdują się w nim wyjątkowe freski,
 • Pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - pochodzi z początku XIX wieku.

Oprócz tego w Hum można się natknąć na stare napisy wykonane głagolicą.

Wartość też wspomnieć, że w tym miejscu co roku w czerwcu odbywa się coroczny festiwal z okazji Dni Hum. Jest wtedy wybierany burmistrz miasta.

Wyspa Vis. Kiedyś niedostępna, dziś wciąż rzadko odwiedzana

Vis jest zwykle pomijana przez urlopowiczów. Zapewne ma to związek, z tym że wyspa w okresie od końca II Wojny Światowej do rozpadu Jugosławii była dla odwiedzających niedostępna. Teraz jednak można tu wypoczywać. Na terenie wyspy są tylko dwa hotele - Issa i Bisevo. Plaże są zarówno piaszczyste, kamieniste, jak i mieszane. Jakie atrakcje czekają tu na turystów? Wbrew pozorom jest z czego wybierać:

 • pozostałości dawnego miasta Issa,
 • dwie galerie sztuki,
 • dwa muzea - rybackie i archeologiczno - etnograficzne.

Można też spędzić tu czas aktywnie:

 • kluby nurkowe organizują wycieczki z nurkowaniem do wraków,
 • są tu miejsca do freedivingu (nurkowanie na wstrzymanym oddechu),
 • na górze Hum można uprawiać paralotniarstwo.

Oprócz tego, w okresie od czerwca do września są organizowane letnie festiwale.

Ostatnim miejscem na naszej liście jest wyspa Nin z miastem o tej samej nazwie

Nin jest niedużym miasteczkiem w Chorwacji. W jego okolicy są piaszczyste laguny i pokłady leczniczych błot (peloidów). Oprócz spokojnych plaż jest tu kilka ciekawych miejsc do zwiedzania:

 • kościół Św. Krzyża - dawniej uważany za najmniejszą katedrę świata, ale obecnie nie jest klasyfikowany w ogóle jako katedra,

 • kościół Św. Mikołaja - ma oryginalną, jak na tego typu budowlę, formę wieży z blankami na planie koniczyny. Legenda głosi, że w tym kościele siedmiu koronowanych królów Chorwacji pokazywało się poddanym i wznosiło miecz w kierunku czterech stron świata.

 • Muzeum Archeologiczne - można w nim obejrzeć wiele eksponatów, które pokazują bogatą historię tego miasta i całego regionu.
Więcej o: