Turcja chce zmienić nazwę kraju. "Często porównują nas do indyka". Jest oficjalny wniosek

Turcja chce zerwać z angielską nazwą "Turkey", stosowaną na arenie międzynarodowej. Państwowa agencja Anatolia przekazała, że minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu zwrócił się do ONZ oraz innych organizacji międzynarodowych z wnioskiem o zaprzestanie używania nazewnictwa pochodzącego z języka angielskiego i podawanie tureckiej wersji - Turkiye.

To nie pierwszy raz, gdy władze Turcji występują z prośbą o zmianę nazwy, która stosowana jest na arenie międzynarodowej w odniesieniu do tegoż kraju. Wzmianki o propozycji tureckiego rządu pojawiły się pod koniec 2021 r. - Dokładny czas zmiany nazwy jest nadal rozważany przez rząd. Proces wciąż jednak trwa - powiedział w styczniu 2022 roku jeden z wysokich rangą tureckich urzędników w rozmowie z middleeasteye.net.

Wówczas przedstawiciele kraju nie prowadzili jeszcze rozmów w tej sprawie z Organizacją Narodów Zjednoczonych. Okazuje się, że w maju do ONZ wpłynął oficjalny dokument z prośbą.

Zobacz wideo W co gra Turcja ws. NATO?

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl.

Już nie Turkey, a Turkiye - rząd chce, by organizacje międzynarodowe stosowały turecką nazwę kraju

- Zwróciliśmy się do ONZ i innych organizacji z wnioskiem, by międzynarodowa nazwa naszego kraju brzmiała odtąd nie "Turkey" (z języka angielskiego - red.), ale "Turkiye" (z języka tureckiego - red.) - oświadczył szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu. Informację przekazała opinii publicznej agencja Anatolia.

Turecki minister zaznaczył, że już wcześniej rząd przygotowywał grunt na rzecz zmiany nazwy. Kampanie linii lotniczych Turkish Airlines były prowadzone pod nazwą "Hello Turkiye", co pozwalało "opatrzyć się" z nowym określeniem kraju. - Umożliwiliśmy ONZ, innym organizacjom międzynarodowym i państwom dostrzeżenie, jak ta modyfikacja wygląda w praktyce - przekazał Cavusoglu. Rząd wnioskuje także, by na produktach pochodzących z Turcji stosować od teraz określenie "made in Turkiye" zamiast "made in Turkey".

- Turkiye jest najlepszą reprezentacją i wyrazem kultury, cywilizacji i wartości narodu tureckiego - mówił prezydent tego kraju w grudniu 2021 roku. Recep Tayyip Erdogan wygłosił wówczas memorandum, w którym poprosił opinię publiczną o stosowanie tureckiej nazwy przy opisywaniu kraju.

Turcja dąży do zmiany międzynarodowej nazwy. "Często porównują Turcję do indyka"

Tureckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaczęło stosować nazwę Turkiye na swoich rządowych stronach. Zmianę popiera też wielu mieszkańców oraz dziennikarze czy historycy. Jak podaje portal middleeasteye.net, chodzi o "podkreślenie suwerenności Turcji", ale nie tylko. Dziennikarka Meryem Ilayda Atlas przyznała w rozmowie ze stroną, że:

Türkiye to bardzo stara nazwa, która ma dla nas znaczenie. Teraz dzięki technologii nie ma takiego problemu technicznego, aby używać języka Türkiye w tekstach angielskich. W przeszłości komputery go nie rozpoznawały.

To jednak niejedyny powód, dla którego władze i mieszkańcy Turcji mogą być za zmianą międzynarodowej nazwy. Jak przyznaje Atlas, może chodzić także o reputację kraju:

Ksenofobiczni, islamofobiczni atakujący często porównują nas, czyli Turcję do indyka [turkey z ang. indyk - przyp. red.].

Również historycy nawiązują do tego porównania. "W latach 30. XX  wieku w prasie można było przeczytać krytykę tego, jak ludzie z zachodu definiują Turcję z ptakiem" - powiedział turecki uczony w rozmowie z portalem. Mężczyzna, z uwagi na swoją przynależność do instytucji publicznych, pragnie pozostać anonimowy. 

Nie tylko Turcja wnioskuje o zmianę nazwy. Wcześniej tę samą procedurę przeszły Czechy

Nie wszyscy w Turcji są zwolennikami wprowadzenia nowego, międzynarodowego określenia kraju. Unal Cevikoz, emerytowany turecki ambasador i członek partii opozycyjnej uważa, że działanie rządu to niepotrzebny krok. Cevikoz twierdzi, że każdy kraj ma swoją własną nazwę, która jest używana lokalnie:

Grecja nazywa się Hellas. Armenia to Hajastan. Szwajcaria to Helvetica. Ale żaden z nich nie próbuje zmienić swojej nazwy na arenie międzynarodowej.

W 2016 r. na podobny krok, co Turcja, zdecydował się czeski rząd. Wówczas wnioskowano, by oprócz międzynarodowej nazwy "Czech Republic", dopuścić do stosowania określenie "Czechia". Z kolei w latach 90. wojskowa junta doprowadziła do zmiany nazwy Birmy na Myanmar. 

Więcej o: