Bon turystyczny - od teraz więcej rodziców może z niego skorzystać. Sprawdź zasady składania wniosków

Dzięki nowemu zarządzeniu więcej rodziców będzie mogło skorzystać z bonu turystycznego. Dotychczas możliwe to było tylko, gdy wniosek został złożony do 31 grudnia 2021 r. O dodatkowe 500 zł mogą ubiegać się także rodzice dzieci urodzonych w ostatnich miesiącach ubiegłego roku, czyli od października do grudnia.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W środę 1 czerwca rzecznik ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że niektórzy rodzice, mogą skorzystać z bonu turystycznego, nawet gdy złożyli wniosek po wyznaczonej dacie - 31 grudnia 2021 r. Dotychczas aktywowanych zostało ponad 3,4 miliona bonów, a do przedsiębiorców turystycznych z tytułu płatności tą ulgą trafiło ponad 2,2 miliarda złotych.

Bon turystyczny - skorzysta z niego więcej rodziców

Bon turystyczny to forma wsparcia dla polskich rodzin w sytuacji osłabienia gospodarki przez pandemię COVID-19. Bon wynosi jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18 r. życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. 

Rzecznik ZUS poinformował, że skorzystają z niego teraz także rodzice, którzy złożyli deklaracje po ustalonej wcześniej dacie. 

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?
Zgodnie z przepisami rodzice mają trzy miesiące na złożenie wniosku o 500 plus, licząc od dnia urodzenia dziecka. Oznacza to, że opiekunowie, którzy złożyli taki wniosek na początku 2022 roku, na dziecko urodzone w 2021 roku, także mogą liczyć na bon. Dla przykładu: pani Maria urodziła dziecko w listopadzie i wystąpiła o 500 plus do ZUS w styczniu 2022 roku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał to świadczenie od listopada i tym samym mama może skorzystać także z bonu turystycznego.

- poinformował Paweł Żebrowski. 

Przypominamy, że niezależnie od momentu uzyskania bonu, można go wykorzystać tylko do 30 września 2022 r. Po tym terminie bon straci ważność, a jego realizacja nie będzie możliwa.

Jak pobrać bon turystyczny? Pomocny przewodnik

Dostęp do bonu turystycznego jest dostępny na indywidualnym profilu PUE ZUS osoby uprawnionej. Jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy, należy złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej stosowny wniosek, którego wzór dostępny jest na stronie internetowej bonturystyczny.polska.travel

Polska Organizacja Turystyczna przygotowała także pomocny i łatwy w obsłudze przewodnik, który pomoże pobrać bon turystyczny, poinstruuje jak go aktywować i wykorzystać oraz rozwieje pozostałe nurtujące pytania. 

Bon turystyczny można wykorzystać na pobyt w hotelu, pensjonacie, campingu czy gospodarstwie agroturystycznym. Można nim także zapłacić za imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego.

Źródło: prawo.pl

Więcej o: