Rewolucyjne zmiany - elektroniczny wniosek o paszport. "Nie ma potrzeby zrywać się bladym świtem"

Paszport to dokument, który z roku na rok jest coraz bardziej pożądany, gdyż wzrasta zainteresowanie zagranicznymi podróżami. Do tej pory, aby złożyć wniosek o jego wydanie, trzeba było pojawić się w urzędzie. Jednak od niedawna możemy złożyć elektroniczny wniosek o paszport i uniknąć kolejek. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Wakacje 2022 zbliżają się wielkimi krokami. To więc ostatni dzwonek, by złożyć wniosek o paszport i móc jeszcze tego lata wybrać się na wymarzone wakacje.

Elektroniczny wniosek o paszport - jak go złożyć? Nie zrobimy tego przez profil zaufany

Ze względu na sytuację w Ukrainie, na początku kwietnia wielu Polaków ruszyło do urzędów, by złożyć wniosek o paszport. - W tej chwili kolejki nie są już tak duże, ruch się rozładowuje. Nie ma potrzeby zrywać się bladym świtem i stawać w kolejce po paszport, bo to tworzy sztuczny tłok - mówiła na początku kwietnia rzecznika wojewody mazowieckiego, Ewa Filipowicz, w rozmowie z agencją Newseria Biznes.

Ustawa nowelizująca zapis z 2006 roku, która została wprowadzona 27 marca 2022 roku, umożliwia jednak  złożenie wniosku o wydanie paszportu przez internet. W jej ramach rejestr Dokumentów Paszportowych zastąpi Centralną Ewidencję Wydanych i Unieważnionych Dokumentów Paszportowych. Pozwoli to na wygenerowanie wniosku przez urzędnika na urządzeniu służącym do pobierania podpisu przez sczytanie linii papilarnych oraz utworzenia cyfrowego obrazu twarzy wnioskodawcy. Następnie będzie on oczekiwał w urzędzie na podpis wnioskodawcy.

Z racji, że elektroniczny wniosek o paszport wymaga wygenerowania danych biometrycznych (obraz twarzy oraz odciski palców), nie ma możliwości złożenia wniosku przez profil zaufany. Aby zrobić to elektronicznie, należy wypełnić formularz dostępny na oficjalnej stronie rządowej. Musimy przygotować zdjęcie twarzy w ustawieniu en face, które jest nie starsze niż sześć miesięcy. Zdjęcie powinno:

  • być zrobione na jednolitym jasnym tle i przy równomiernym oświetleniu,
  • mieć wysoką jakość, być dobrej ostrości,
  • odwzorowywać naturalny kolor skóry,
  • być zrobione tak, by twarz zajmowała 70-80 proc. fotografii i wyraźnie pokazywała oczy i brwi. Nie możemy mieć również nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami.

Wniosek o paszport składamy w specjalnych punktachGdzie złożyć wniosek o paszport? To musisz zrobić, by otrzymać dokument

Od 30 września rodzice będą mogli złożyć elektroniczny wniosek o wydanie paszportu biometrycznego lub tymczasowego dla dziecka poniżej 12 lat.

Wniosek o paszport - ile trzeba czekać na wydanie paszportu?

Na paszport trzeba poczekać około 30 dni od złożenia wniosku, jednak termin ten może się wydłużyć. Przez cały czas można jednak monitorować postępy w wyrabianiu paszportu za pomocą strony internetowej lub dzwoniąc do urzędu wojewódzkiego i podając numer sprawy. W przypadku, gdy pilnie potrzebujemy paszportu, możemy złożyć wniosek o paszport tymczasowy, który jest ważny przez rok.

Paszporty (zdjęcie ilustracyjne)Paszport biometryczny jest niezbędny w zagranicznych wojażach. Sprawdź, co powinieneś o nim wiedzieć

Opłata za paszport w 2022 roku wynosi 140 zł. Z 50 proc. zniżki mogą skorzystać m.in. uczniowie i studenci, emeryci i renciści, osoby z niepełnosprawnością, osoby pobierające zasiłek stały z pomocy społecznej, kombatanci oraz ofiary represji wojennych i okresu powojennego, oraz osoby, które mają Kartę Dużej Rodziny.

Więcej o: