Najdłuższy szklany most na świecie jest w Wietnamie. Został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa

Pamiętacie most niczym z "Gry o tron" podtrzymywany przez ogromne kamienne dłonie? Jedni się nim zachwycają, inni krytykują. Kładka w środkowym Wietnamie zyskała teraz poważną konkurencję. Most wiszący Bach Long został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. To atrakcja dla osób o stalowych nerwach, ponieważ wykonana jest ze szkła. Pod stopami widzimy przepaść.

Most wiszący Bach Long, którego nazwa oznacza "białego smoka", znajduje się w górzystym regionie prowincji Son La, na północnym zachodzie kraju. Odcinek łączący zbocza mierzy 290 m, a kładka wzdłuż klifu wynosi 342 m. Most łączy się z jaskinią Chim Than (jaskinią Boga Ptaka), w której znajdują się naturalne stalaktyty owiane wieloma legendami. Łączna długość kładki, która zawieszona jest 150 m nad przepięknymi lasami deszczowymi i parkiem krajobrazowym Moc Châu, wynosi 632 m.

Codziennie do Son La przyjeżdżają tłumy turystów. Niektórzy w ostatniej chwili rezygnują na most, inni przełamują swój strach. "Nie śmiałem patrzeć w dół, bo boję się wysokości" - powiedział reporterowi Reutersa 22-letni Vi Thi Thu. - "Na początku wpadasz w panikę, ale potem, gdy przejdziesz przez 10 szklanych paneli, to uczucie zniknie" – dodał 72-letni Tran Xuan Tinh. Warto opanować lęk wysokości, bo w nagrodę można podziwiać spektakularne widoki.

Nietypowy test

Szklany most powstał dzięki współpracy lokalnych władz i francuskiej firmy budowlanej, po to, aby ożywić turystykę, poważnie dotkniętą pandemią, gdy kraj zamknął swoje granice dla zagranicznych gości.

Do jego budowy wykorzystano niezwykle wytrzymałe, francuskie szkło hartowane Saint Gobain. Składa się z trzech warstw tego materiału, każda o grubości ok. 4 cm.

Na moście jednocześnie może przebywać do 450 osób. Niedawno, aby sprawdzić jego wytrzymałość, przejechał po nim SUV. Najwyraźniej próba powiodła się, bo atrakcja została oddana do użytku.

 

Jest oficjalne potwierdzenie 

Inwestorzy i deweloper mają powody do dumy, ponieważ, jak podają lokalne media, ich dzieło zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa jako najdłuższy szklany most na świecie.

W ten sposób dotychczasowy lider most w Qingyuan, w chińskiej prowincji Guangdong, mierzący 562 m długości, został zdegradowany. Przedstawiciele Księgi Rekordów Guinnessa potwierdzili, że most wiszący Bach Long wysunął się na pierwsze miejsce i wręczyli lokalnym władzom stosowny certyfikat.

Trzeba przyznać, że Wietnamczycy mają zamiłowanie do mostów, a szczególnie tych szklanych, bo Bach Long to już trzecia tego typu konstrukcja w tym kraju. Szerokim echem w świecie odbiło się otwarcie w 2018 roku Złotego Mostu w Ba Na Hills, którego podporami są kamienne dłonie.

Źródła: Reuters / CNN / talkvietnam.com

Więcej o: