Bon turystyczny 2022 na wakacje - jak go aktywować? Do kiedy jest ważny?

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Wielu rodziców, chcąc zaoszczędzić na wspólnym wyjeździe, zastanawia się, w jaki sposób aktywować bon turystyczny. Komu przysługuje bon turystyczny i jak go aktywować? Kiedy mija jego ważność? Odpowiadamy.

Bon turystyczny 2022 daje rodzicom możliwość zorganizowania wyjazdu dla swojego dziecka. Wielu z nich, dzięki świadczeniu w wysokości 500 złotych, może pozwolić sobie na taką atrakcję. Rodzice, którzy chcą skorzystać z dodatkowych pieniędzy, muszą jednak się spieszyć. Już niedługo ważność bonu turystycznego wygaśnie.

Bon Turystyczny 2022. Komu przysługuje i ile wynosi?

Z Polskiego Bonu Turystycznego o wartości 500 zł może skorzystać każdy rodzic na dziecko do 18. roku życia. Na dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności otrzymają oni dodatkowe 500 zł, co razem daje 1000 zł dofinansowania.

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Bon turystyczny musi zostać zrealizowany wyłącznie na wypoczynek w Polsce. Można zapłacić nim za nocleg, atrakcje turystyczne, bilety do muzeów, parków rozrywki, basenów itd. Przed wyjazdem warto jednak sprawdzić, czy planowane atrakcje pokrywają się z listą miejsc, które honorują bon turystyczny, gdyż nie wszystkie polskie miasta biorą udział w dofinansowaniu. Mniejsze miejscowości często nie przyjmują płatności bonem.

Bon turystyczny jest ważny do września 2022 rokuTo ostatni moment na wakacje z dofinansowaniem. Bon turystyczny wygasa w tym roku

Dokładną listę atrakcji i hoteli, za które zapłacimy bonem turystycznym, można sprawdzić pod TYM adresem. Przed wyjazdem trzeba też pamiętać o aktywacji bonu. Co więcej, jego ważność wygasa wraz z końcem września 2022 roku.

Bon turystyczny - jak go aktywować? Można to zrobić przez PUE ZUS

Bon turystyczny to nic innego jak 16-cyfrowy kod, który należy okazać w obiekcie, z którego usług będziemy korzystać. Kod można wygenerować w systemie teleinformatycznym na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). W systemie należy otworzyć zakładkę "Ogólny" i wybrać z niej opcję "Polski Bon Turystyczny". Dalej klikamy w "Aktywuj Bon" i wypełniamy wniosek o świadczenie, który po podpisaniu wysyłamy do Polskiej Organizacji Turystycznej.

Więcej o świadczeniach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Bon turystyczny. Kto nie może skorzystać?Nie wszystkie dzieci mogą liczyć na bon turystyczny

Jeśli w PUE ZUS nie jest widoczna zakładka "Polski Bon Turystyczny", należy się upewnić, czy spełniamy wszystkie wymagania, które pozwalają na uzyskanie świadczenia. Jeśli jest kłopot z wygenerowaniem kodu, trzeba złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) wniosek o ustalenie praw do bonu. Bon turystyczny zostanie przesłany na wskazany wcześniej numer telefonu lub adres mailowy. Numer kodu należy okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej po zakwaterowaniu.

Więcej o: