Paraliż na lotniskach w Europie, odwołano setki lotów. Wszystkiemu winna pandemia COVID-19

Na wielu europejskich lotniskach zapanował chaos. Odwołano wiele lotów. Pasażerowie koczują na lotniskach w oczekiwaniu na opóźnione loty. Linie wstrzymują sprzedaż biletów. To wszystko jest konsekwencją zwolnień pracowników, które miały miejsce podczas pandemii COVID-19.

Sytuacja wygląda najgorzej w Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz Holandii. Tam szczególnie odczuwalny jest brak wykwalifikowanego personelu. Jak się okazało, lotniska nie były przygotowane na przyjęcie tak dużej liczby pasażerów, którzy pierwszy raz od momentu wybuchu pandemii chcieli zafundować sobie wakacje w różnych rejonach świata. 

Zobacz wideo Likwidacja Lotniska Chopina? Minister Wild: „Nie może naruszać interesów CPK"

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl

Wielka Brytania: trudności w znalezieniu pracowników przyczyną chaosu na lotniskach

Jak donosi Daily Mail, w ostatnich tygodniach w całym kraju można było zaobserwować prawdziwe oblężenie pasażerów na lotniskach, w szczególności w portach lotniczych Manchester, Heathrow, London Stansted, Bristol oraz Gatwick. Podróżni utknęli w ogromnych kolejkach, a niektórzy zostali zmuszeni do spania na podłodze na lotniskach - wszystko z powodu lotów opóźnionych o wiele godzin.

Specjaliści jako przyczyny upatrują w masowych zwolnieniach w okresie pandemii koronawirusa, kiedy to dokonywano redukcji zatrudnienia na skutek spadku popytu na podróże lotnicze w czasie lockdownów.

Linie lotnicze przeżywają obecnie trudności z ponownym zatrudnieniem zwolnionych wcześniej pracowników. To prowadzi do niedoboru pracowników ochrony, obsługi naziemnej i personelu odprawy. Poziom zatrudnienia na większych lotniskach obecnie wynosi około 80-90 proc. tego, co powinien w okresie szczytu sezonu letniego. Na mniejszych lotniskach utrzymuje się na poziomie 70 proc. Przypuszcza się, że niektórzy byli pracownicy postanowili porzucić branżę i nie wracać do zawodu po zakończeniu pandemii. Kolejnym problemem jest szkolenie nowych pracowników, które trwa nawet kilka tygodni.

Paraliż na lotniskach w Irlandii i Holandii

Ruch lotniczy został sparaliżowany także na lotnisku w Dublinie - w niedzielę 29 maja ponad tysiąc podróżnych nie zdążyło na planowane loty. Kolejki do odprawy były tak ogromne, że kończyły się dopiero przed budynkiem terminala.

W Holandii na lotnisku Amsterdam-Schiphol również można natknąć się na ogromne kolejki pasażerów w punktach kontroli bezpieczeństwa. Opóźniono wiele lotów. Tamtejsze linie lotnicze KLM postanowiły zatem wstrzymać sprzedaże biletów do odwołania.

Więcej o: