Wybieracie się na urlop do Włoch? W końcu wprowadzono długo oczekiwaną zmianę

Bez certyfikatu szczepienia, konieczności okazywania negatywnego wyniku testu na COVID-19 czy potwierdzenia, że jest się ozdrowieńcem. Włochy od 1 czerwca przywracają normalność, jeśli chodzi o zasady wjazdu. Od 15 czerwca ma zostać zniesiony obowiązek noszenia maseczek.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Ewelina Lisowska zwiedza Rzym

Największe włoskie dzienniki i serwisy informacyjne, m.in. Il Sole 24 Ore i La Stampa informowały, że najprawdopodobniej 1 czerwca obostrzenia pandemiczne zostaną zniesione. Teraz potwierdził to minister zdrowia Roberto Speranza. Oznacza to, że Włochy dołączają do innych krajów z południa Europy jak np. Grecji czy Chorwacji, które rezygnują z obostrzeń pandemicznych przy wjeździe do kraju.

Prezent na Dzień Dziecka

Co się zatem zmieni od 1 czerwca? Najprościej mówiąc, wraca normalność. Przy wjeździe do Włoch nie trzeba będzie okazywać certyfikatu szczepienia, świadectwa wyzdrowienia czy negatywnego wyniku testu. Jeszcze wczoraj osoby, które nie miały przy sobie żadnego z tych dokumentów, musiały poddać się pięciodniowej kwarantannie.

Wciąż jeszcze wymagane jest noszenie maseczek w kinach, teatrach, dużych imprezach organizowanych w zamkniętych pomieszczeniach czy w komunikacji publicznej, ale od 15 czerwca i to ma się zmienić. Włoskie media informują, że obowiązek ten zostanie utrzymany w tramwajach, autobusach, pociągach i samolotach.

Nie trzeba już wypełniać formularzy lokalizacyjnych, ponieważ od 1 maja zniesiono ten obowiązek. 

W tych krajach restrykcje wciąż obowiązują

Warto dodać, że Portugalia (z wyłączeniem wyspy Madery, gdzie nie ma żadnych regulacji związanych z COVID-19), Hiszpania, Malta i Francja nie zniosły obostrzeń pandemicznych. Przed podróżą do tych krajów warto zapoznać się z obowiązującymi zasadami.

Źródła: Il Sole 24 Ore / La Stampa

Więcej o: